Voda v uchu může vést k bakteriální nebo plísňové infekci. Dostaňte ji ven podle ORL specialistů

Nemusíte být zrovna plavec, aby se vám do zvukovodu dostala voda. Může se to stát po jakékoliv aktivitě, kdy jste vystaveni vodě. Následky poznáte hned – je to nepříjemné lechtání a bublání v uchu, kterého se chcete co možná nejrychleji zbavit. Ve většině případů voda z ucha sama odteče docela rychle. Pokud však zůstane uvnitř, může to být velmi nepříjemné a může to vést k infekci vnějšího zvukovodu. Tento problém je také znám jako plavecké ucho.

Nakloňte hlavu

Nejrychlejší a nejjednodušší způsob, jak dostat vodu z ucha, je změnit polohu hlavy jejím nakloněním. Chcete-li pomoci vytáhnout vodu z ucha, vytvořte podtlak nakloněním hlavy do strany a opřením ucha o dlaň, abyste vytvořili pevné těsnění. Poté rychle ale jemně pohněte rukou dozadu a dopředu. Hlavu držte nakloněnou, dokud voda z ucha nevyteče. Můžete také několik minut ležet na boku s hlavou na ručníku a voda ve většině případů sama odteče.

Jemně zatáhněte za ucho

Dalším jednoduchým způsobem, jak dostat vodu z ucha, je jemně zatáhnout za ušní lalůček dozadu nebo dolů. To může často pohnout chrupavkou zvukovodu, což ještě více podpoří odplavení vody. Když to děláte, můžete také jemně potřásat hlavou ze strany na stranu.

Vypláchněte ucho

Pokud gravitace a pohyb nefungují, můžete zkusit propláchnout ucho směsí 50:50 alkoholu a bílého octa pomocí kapátka nebo malé stříkačky. Alkohol pomáhá vysušit ucho a ocet vytváří kyselé prostředí, ve kterém bakterie nerady rostou.

Do ucha dejte tři nebo čtyři kapky směsi a potom jemně protřete vnější stranu ucha. Po 30 sekundách nakloňte hlavu na stranu, aby směs mohla odtéct. Uvědomte si však, že byste tuto metodu neměli používat, pokud máte infekci vnějšího ucha, perforovaný ušní bubínek nebo jiné ušní potíže.

Použijte vysoušeč vlasů

Abyste dostali ven vodu ze zvukovodu, můžete zkusit použít také vysoušeč vlasů při velmi nízkém/chladném nastavení. Opět je důležité být jemný a udržovat vysoušeč vlasů asi na vzdálenost 20 centimetrů od ucha,  pohybovat s ním tam a zpět. Zároveň jemně zatáhněte za ušní lalůček.

Uvolněte ušní maz pomocí peroxidu vodíku

Pokud máte pocit, že se vám v uchu nahromadil maz i voda, je dobré použít kapátko k zavedení roztoku peroxidu vodíku. Peroxid vodíku může někdy uvolnit nebo rozpustit maz a pomoci zbavit se vody zachycené ve zvukovodu. Můžete si koupit ušní kapky přímo v lékárně, kde máte namíchanou směs tak, aby byla účinná a bezpečná. Tuto metodu však nepoužívejte, pokud máte infekci vnějšího ucha, perforovaný ušní bubínek nebo jiné potíže se zvukovodem.

Zapomeňte na tyčinky do ucha

Mohlo by vás zlákat, abyste sáhli po starých známých tyčinkách do ucha a začali se jimi šťourat v uchu, abyste uvolnili zachycenou vodu, ale toto rozhodně není dobré řešení. Lékaři varují před tím, abyste cokoliv strkali tak hluboko do zvukovodu, protože by to mohlo způsobit více škody než užitku. Mohli byste do oblasti zatáhnout bakterie, vtlačit vodu hlouběji do ucha, poranit zvukovod nebo dokonce propíchnout ušní bubínek.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Health.com