Postihla vás extrémní bolest kloubu? Možná vaše tělo přepadla bursitida

Pokud jste už někdy zažili bursitidu, nebo alespoň minimálně víte, oč se jedná, pak jste si vědomi, jak extrémně bolestivý stav to může být. Ovšem většině lidí je zcela neznámá, proto je dobré vědět, jakými příznaky se tento zánět vyznačuje a co dělat v případě, že přepadne i vás.

Bursitida

Bursa je v podstatě rušivý váček, který je umístěn na zranitelných místech v blízkosti kloubu, například v rameni, koleni nebo lokti. Není divu, že právě na těchto třech místech se bursitida vyskytuje nejčastěji. Jakmile nastoupí bursitida, znamená to, že tato polštářová vložka je zanícená. V zásadě může takový zánět dostat každý, ale vyskytuje se hlavně u lidí starších třiceti let nebo u jedinců s revmatickým onemocněním nebo osteoartrózou.

Příznaky bursitidy

Příznaky bursitidy závisí především na místě, kde se zanícená bursa nachází. Kloub, kde se vyskytuje zánět, je extrémně bolestivý, a to jak v klidu, tak i v pohybu. Například, je-li bursitida v rameni, může být obtížné a bolestivé udržet paži nahoře. Spánek může být také komplikovaný. Kromě bolesti se na postiženém místě objeví zarudlá pokožka, která bude horká, oteklá a klouby budou ztuhlé.

Diagnóza a léčba

Lékař může obvykle provést diagnózu po fyzickém vyšetření a na základě příznaků. Někdy je ale nutné další vyšetření, například rentgen, ultrazvuk nebo krevní testy. Jakmile je stanovena diagnóza, může začít léčba. V tuto chvíli samozřejmě záleží na závažnosti onemocnění. Z počátku vám budou doporučeny především dvě věci – odpočinek a protizánětlivé léky proti bolesti. Pokud to nepomůže, lékař může bursu vysát speciální jehlou, popřípadě provede operaci. Naštěstí to není nutné až tak často.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Mayoclinic.org