Vše, co potřebujete vědět o nákupu brýlí na čtení. Je nutné navštívit lékaře nebo stačí zajít do optiky?

Máte-li pocit, že čtení novin nebo knihy pro vás začíná být problém, je možné, že se nevyhnete chvíli, kdy si budete muset vybrat vhodné brýle na čtení. Rozmazaná slova mohou být známkou, že byste se měli vydat do optiky. Ale kde začít? Nikdy jste brýle nenosili, je potřeba nejdříve zajít k lékaři nebo do optiky či stačí zastavit se v drogerii? Zde se dočtete vše, co potřebujete vědět při svém prvním nákupu brýlí na čtení.

Kdy a proč můžete potřebovat brýle na čtení?

Většina lidí obvykle začne potřebovat brýle na čtení po čtyřicítce, přesný věk se může u každého lišit. Potřeba brýlí je normální součástí zdravého stárnutí. Naše oči jsou postupem věku méně pružné, to znamená, že je pro ně obtížnější se soustředit na věci nacházející se v jejich blízkosti. První známkou toho, že potřebujete brýle na čtení, je oddalování textu od obličeje, abyste lépe rozeznali slova. Můžete si také všimnout, že se vaše oči po přečtení rychleji unaví a může vás bolest hlava.

Nákup vhodných brýlí na čtení

Pokud jste si všimli, že máte potíže se čtením, udělejte si výlet do optiky, která prodává brýle na předpis a vezměte si s sebou například noviny nebo knihu. Nejprve začněte číst s nejnižší silou brýlí. Brýle na čtení bez předpisu se obvykle pohybují od +1,00 do +4,00 dioptrií, navyšuje se pak po +0,25. Potřebná síla se zvyšuje ve věku 40 – 65 let, váš zrak se bude neustále měnit. Pokud text stále držíte daleko od očí, pokračujte se zkoušením brýlí s vyšším číslem. Zjistíte-li, že dvě různé předepsané síly jsou stejně účinné, respektive s oběma dobře přečtete text, vyberte si vždy brýle s nižším číslem.

Kdy navštívit lékaře?

Pokud jste si koupili brýle, které po chvíli přestanou pomáhat a vy cítíte, že se váš zrak rychle zhoršuje, je čas navštívit lékaře. Zhodnotí zdraví vašich očí a pomůže vám najít nejlepší možnosti pro vaše individuální potřeby.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Geisinger.org