Pokaždé, když se nadechneme, vzduch vstupuje do průdušnice, prochází řadou kanálů zvaných průdušky a dostává se do malých shluků vzduchových vaků zvaných alveoly. V plicích je asi 600 miliónů plicních sklípků (alveoly), které celkem mohou pokrýt plochu zhruba 75 metrů čtverečních, což představuje velikost tenisového kurtu. Existuje mnoho typů patogenů, které mohou způsobit zápal plic. Nejčastěji se jedná o viry nebo bakterie.
Co přesně se stane a vyústí v zápal plic?
Tito malí vetřelci vstupují do těla kapénkami ve vzduchu, který dýcháme, nebo když se dotkneme našich očí, nosu nebo úst, pokud jsme se předtím dotkli infikovaného povrchu. Viry a bakterie pak narazí na první obrannou linii dýchacího traktu-na dýchací sliznici. Skládá se z hlenu, který zachycuje nezvané hosty, a kapilár, jež hlen transportují do úst, odkud je vykašláván.
Někteří vetřelci však mohou projít sliznicí dýchacích cest do plic, kde se setkají s alveoly. Protože plicní sklípky fungují jako kritické body výměny mezi krví a vzduchem, mají své vlastní specializované typy bílých krvinek (makrofágy), které bojují proti cizím organismům tím, že je pohltí a požírají. Když se patogeny dostanou do plic, makrofágy je zničí. Imunitní systém posílá do alveol na pomoc další bílé krvinky. Jak tyto imunitní buňky bojují s patogeny, vzniká zánět a jako vedlejší produkt se vytváří tekutina.
Zrychlené dýchání a kašel
Když se tato tekutina nahromadí, znesnadňuje výměnu plynů v alveolech. Jakmile hladina oxidu uhličitého v krvi stoupá, tělo rychle dýchá, aby se ho zbavilo a přijalo více kyslíku. Zrychlené dýchání je jedním z nejčastějších příznaků zápalu plic. Tělo se také snaží vypudit tekutinu z alveol kašlem.
Shutterstock
Léčba zápalu plic
Určení příčin zápalu plic může být obtížné, ale jakmile jsou identifikovány, lékaři mohou předepsat antibiotika, která mohou zahrnovat antibakteriální nebo antivirovou léčbu. Antibiotická léčba pomáhá tělu bojovat s infekcí. Jak jsou patogenní mikroorganismy redukovány, tělo postupně vylučuje nebo absorbuje tekutinu a odumřelé buňky. Asi po týdnu nejhorší příznaky obvykle odezní, i když úplné vyléčení může trvat až měsíc.
Většina zdravých dospělých může překonat zápal plic doma. Ale u některých skupin jedinců se zápal plic může stát velmi závažným a vyžadovat hospitalizaci, kyslík nebo jinou lékařskou léčbu k boji s infekcí.
Shutterstock
Když zápal plic může vést i ke smrti?
Děti a starší lidé jsou zranitelnější, protože mají slabší imunitní systém. Pokud má někdo virový zápal plic, je riziko bakteriální infekce dýchacích cest větší. Mnoho úmrtí na zápal plic je způsobeno nedostatečným přístupem k lékařské péči. Někdy je však i při správné léčbě boj těla se zápalem plic nerovnoměrný a způsobuje záněty v celém těle, nejen v plicích. Jedná se o ochranný mechanismus, ale pokud tento stav trvá, některé orgány přestanou fungovat a způsobí šok, v některých případech i smrt.
Jak tedy můžeme zápalu plic předejít?
Správná strava, fyzické cvičení a dostatečný spánek pomáhají tělu bojovat s infekcemi. Vakcíny chrání před běžnými patogeny, které způsobují zápal plic, zatímco pravidelné mytí rukou zabraňuje šíření choroboplodných zárodků a chrání ty nejzranitelnější osoby před těžkým zápalem plic.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Lung.org, Hopkinsmedicine.org