Vyhněte se mozkové příhodě obloukem. Snadné techniky na snížení pravděpodobnosti vzniku mrtvice až o 80%

Mrtvice je zákeřná choroba, která může způsobit rozsáhlé škody. Dochází při ní k přerušení proudění krve do mozku, například v důsledku ucpání cév. To vede k tomu, že mozek není okysličován a postupem času dochází k odumírání mozkových buněk. U velkého množství chorob je zapotřebí zakročit co nejdříve – a mrtvice není výjimkou. Pokud bude postižené osobě poskytnuta lékařská pomoc včas, lze předejít mnohým vážným poškozením mozku.

Vyhněte se mrtvici

Výsledkem jedné studie je skutečnost, že až 80 % případů mrtvice lze předejít. Uvádí to americké středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Podlé této organizace je proto důležité vědět, jak na to. Studie Million Hearts 2022 má radit lidem, jak v pětiletém časovém horizontu předejít nejenom mrtvici, ale také infarktu. Obě tato zákeřná onemocnění totiž mají jedno společné: a tím může být slabé zdraví kardiovaskulárního systému. A tak není divu, že s posílením zdraví vašeho srdce můžete již do pěti let snížit pravděpodobnost vzniku mrtvice či infarktu až o 80 %.

APHK

Pod zkratkou těchto čtyř písmenek se skrývají čtyři doporučení, která když budete provádět, snížíte tím riziko vzniku mrtvice. Co které písmenko znamená?

  • A – aspirin.
  • P – příliš vysoký krevní tlak.
  • H – cholesterol.
  • K – kouření.

Aspirin

Podle CDC je pravidelné užívání aspirinu na denní bázi naprosto v pořádku – a dokonce může snížit riziko vzniku mrtvice! Vždy je ale zapotřebí tuto metodu konzultovat se svým lékařem, obzvláště pokud trpíte nějakou chronickou chorobou nebo užíváte pravidelně jiné léky. Abyste mohli tuto metodu užívat, musíte splnit dvě podmínky: musíte být v určitém věku a dosahovat jistého zdravotního stavu. Užívat aspirin každý den tedy mohou lidé ve věku mezi 50 až 59 lety a ti, u kterých existuje zvýšené riziko vzniku mrtvice nebo infarktu (za posledních deset let). Taktéž je důležité, aby tito lidé netrpěli zvýšeným rizikem krvácení.

Aspirin není lék na mrtvici

Odborníci jedním dechem dodávají, že není možné o aspirinu uvažovat jako o léku na mrtvici. Pokud si myslíte, že už se o vás pokouší mrtvice, rozhodně neužívejte aspirin, protože ten může některé již probíhající druhy mrtvice zhoršit. Je to tedy velmi rizikové. Probíhající mrtvice má jedno řešení: ihned zavolat záchrannou službu.

Příliš vysoký krevní tlak

Druhé doporučení se týká krevního tlaku. Jedním z rizikových faktorů je totiž právě mrtvice. Užívat léky na snížení krevního tlaku ale bohužel nepomáhají. Důležité je upravit svůj životní styl tak, aby došlo k přirozenému snížení krevního tlaku – to znamená zdravější jídelníček a dostatek pohybu. K vysokému krevnímu tlaku ale může přispívat také dlouhotrvající stres, takže je zapotřebí myslet i na svůj psychický stav. Pokud chcete snížit svůj krevní tlak, tak byste měli: shodit přebytečná kila, pravidelně cvičit, zdravě se stravovat, snížit příjem sodíku (soli), snížit spotřebu alkoholu a kofeinu, snížit úroveň stresu. Nezapomeňte si pravidelně měřit krevní tlak doma pomocí přístroje.

Cholesterol

Cholesterol je pro lidský organismus důležitý, ale jen v určitém množství. Pokud je ho nadbytek, dochází k jeho hromadění. A to může být nebezpečné, zejména pokud máte vyšší hladinu „LDL“ cholesterolu, kterému se taktéž říká „špatný“ cholesterol.

Kouření

Pokud kouříte, měli byste s tím přestat, a pokud nekouříte, ani s tím nezačínejte. Právě kouření způsobuje vyšší riziko krevního tlaku. Taktéž u kuřáků dochází ke snížení „dobrého“ cholesterolu a hromadění tukového plaku v cévách. Kouření samotné zvyšuje riziko vzniku mrtvice až o 20 až 30 %. Z tohoto hlediska je nebezpečné také pasivní kouření, takže když už kouříte, buďte ohleduplní ke svému okolí.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Cdc.gov, Mayoclinic.org