Zázvorem se můžete předávkovat. Nadměrný příjem může způsobit nepříjemné vedlejší účinky

Zázvor v čaji, smoothie, kuřecí směsi s kari nebo v salátu, většina lidí je fanouškem tohoto aromatického koření a miluje jej na všechny možné způsoby. Nejen, že je zázvor chutný, ale všichni jsme také přesvědčeni o jeho výhodách pro naše zdraví. Ale věděli jste, že i v tomto případě všeho moc škodí? Příliš mnoho zázvoru může způsobit nepříjemné vedlejší účinky.

Výhody zázvoru

O výhodách zázvoru jsme všichni dobře obeznámeni. Kromě toho, že je velice chutný, šálek zázvorového čaje má zklidňující účinky a pomáhá s hubnutím. Zázvor také podporuje trávení a posiluje imunitní systém. Rozhodně byste jej tedy neměli ignorovat, ale musíte si dávat pozor na množství, které konzumujete. I v tomto případě platí, že všeho moc škodí. Nadměrný příjem zázvoru může způsobit nepříjemné vedlejší účinky.

Žaludeční a střevní potíže

Ačkoli zázvor může ve skutečnost zmírnit nevolnost a podpořit trávení, může mít i opačný vliv a způsobit žaludeční a střevní potíže. Někteří jedinci mohou pociťovat nadýmání nebo podrážděný žaludek. Múže přijít i pálení žáhy, průjem a plynatost. Zázvor může tedy urychlit trávení, ale zvýšený příjem zase narušit trávicí systém.

Snížený krevní tlak

Snížení krevního tlak je dobré pouze v případě, že trpíte hypertenzí. Pokud ale s krevním tlakem problémy nemáte, není dobré zázvor konzumovat ve větším množství, protože snížení krevního tlaku pod normu může způsobit příznaky, jako jsou závratě, motání hlavy a v některých případech i mdloby.

Ředění krve

Někteří odborníci se také domnívají, že jedním z vedlejších účinků zázvoru je, že ředí krev, což může způsobit závažnější krvácení. Důvodem je látka salicylát, která se vyskytuje také v aspirinu. Jedinci, kteří již užívají léky na ředění krve nebo mají poruchu srážlivosti, by proto měli být se zázvorem mimořádně opatrní.

Správné dávkování zázvoru

Přestože jsou tyto nevýhody zázvoru relativně překvapivé, neznamená to, že se ho musíte vzdát. Většinu těchto nežádoucích účinků nezaznamenáte, dokud nebudete jíst nebo pít více jak 4 gramy zázvoru denně.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Healthline.com