Tělesný zápach jako zrcadlo zdraví. Odér potu prozradí, co vás trápí

Když si vybavíme pach potu, hned si představíme nepříjemný zápach z podpaží, který je na obtíž nejen nám, ale především našemu okolí. Ten způsobují hlavně bakterie na vaší pokožce, jež se živí látkami z vašeho potu, což je hlavní příčina zápachu. A tento odér může ledacos prozradit o vašem zdraví.

Co vypovídá pach potu o vašem zdraví?

Pot se skládá výhradně z vody, proto je sám o sobě bez zápachu. Pouze malá část tekutiny, která opouští vaše tělo potními žlázami, se skládá ze soli, bílkovin, kyseliny mléčné, aminokyselin, močoviny, tuku a cukru. Žlázy v podpaží a tříslech vylučují kyselinu mléčnou a močovinu, jimiž se pak rády bakterie živí. To může způsobit nepříjemný zápach. Odér potu v těchto místech vám pak může prozradit nejen to, jak je na tom vaše zdraví, ale také, jak je na tom vaše hygiena. Pokud začnete silně páchnout, vaše pokožka poskytuje bakteriím vydatnou hostinu. Je tedy nejvyšší čas na důkladnou sprchu.

Infekční choroby

Jste-li nemocní virovou infekcí, vaše tělo se s ní snaží bojovat. To způsobí horečku i změnu v odéru potu. Je těžké určit, jaký zápach potu z infekce máte, ale dříve švédská studie označila tělesný pach nemocných lidí za vysoce „nezdravý“.

Cukrovka nebo problémy s ledvinami

Při cukrovce může být vaše moč cítit sladce. Je to z toho důvodu, že je hladina glukózy v krvi příliš vysoká, což způsobuje, že ledviny filtrují přebytečný cukr skrze moč. Stejně tak zápach potu může být o něco sladší.

Syndrom rybího zápachu

Trimetylaminurie se vyznačuje potem páchnoucím jako shnilá ryba. Jedná se o vzácné genetické onemocnění. Kromě skutečně zapáchajícího potu se syndrom projevuje také silným odérem moči, což je způsobeno zvýšeným množstvím vyloučeného trimethylaminu.

Snížená funkce štítné žlázy

Páchne váš pot jako ocet? Pak by se mohlo jednat o známku snížené funkce štítné žlázy. Zejména ženy nad 40 let věku mohou v tomto případě vylučovat nadbytečné kyseliny svými potními žlázami.

Menopauza, menstruace a těhotenství

Specifický zápach potu vám také může prozradit spoustu o stabilitě vašich hormonů. Ukazuje se, že během menstruačního cyklu vydáváte atraktivnější tělesný pach směrem k mužům, když je vaše plodnost na nejvyšší úrovni. Kromě toho může váš odér zapáchat silněji než obvykle, procházíte-li menopauzou nebo jste-li těhotné.

Stres a úzkost

Pot může také naznačovat, že trpíte stresem nebo úzkostí. Když jste ve stresu, více se potíte, což znamená, že se bakterie mohou hojně krmit a vy tak budete silněji páchnout.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Healthline.com