Vyšetření tlustého střeva. Zjistěte své možnosti, kolonoskopie není jedinou

Rakovina konečníku je třetí nejčastější příčinou úmrtí související s rakovinou. Lékaři doporučují, aby se nechali vyšetřit všichni pacienti nad 50 let věku. Nejběžnější možností, jak si nechat zkontrolovat svůj zdravotní stav, je kolonoskopie. Ale screening kolorektálního karcinomu obsahuje více než jen kolonoskopii. Rádi bychom dnes řekli něco o rizicích kolonoskopie a dalších typech vyšetření. Před konečným rozhodnutím je totiž důležité znát všechny své možnosti.

Rizika kolonoskopie

Postupy kolonoskopie s sebou nesou rizika, která mohou zahrnovat:

  • Protržení tlustého střeva
  • Infekci
  • Komplikace z anestézie

Kolonoskopie zrovna není něco, o čem by kdokoli rád přemýšlel, ale je třeba o takových věcech mluvit, zvláště s přicházejícím věkem. Jeden z 1000 případů vyšetření kolonoskopie končí smrtí, jeden z 350 způsobí vážné potíže. Jedinci s určitými problémy, jako je například divertikulitida (zánět v důsledku zadržování stolice), mají zvýšené riziko komplikací.

Další problémy mohou způsobit silná projímadla vyžadovaná jako součást přípravy. Mohou zapříčinit nerovnováhu střevní flóry, což může vést k dalším onemocněním.

Nejhorším rizikem je, že rozsah použitých postupů vás může vystavit vysokému riziku infekce.

Další možnosti vyšetření

Vyšetření tlustého střeva je důležité, zvláště po 50. roku věku, ale to neznamená, že musíte skončit přímo na kolonoskopii. Mnoho z nás není zcela informováno o dalších možnostech screeningu kolorektálního karcinomu.

Nejdříve můžete začít vyšetřením okultní krve ve stolici, kdy se testuje krev ve vaší stolici. Lékaři doporučují, aby lidé nad 50 let podstoupili tento neinvazivní test jednou ročně. Jedna studie zjistila, že pouze 14% z nás, kterým bylo řečeno, aby toto vyšetření absolvovali, to skutečně udělalo.

Můžete také podstoupit sigmoidoskopii, která je o něco méně invazivní než kolonoskopie. U obou se používá tenká, pružná hadička s připojenou kamerou ke sledování konečníku. Sigmoidoskopie ale sleduje pouze malou část tlustého střeva. Lékaři ji doporučují každých 5 let.

Obrázky: Freepik