Výskyt akné na různých částech těla má svou příčinu. Odhalte ji a zatočte s pupínky

I když pupínky v podobě akné jsou nejčastěji spojovány s dospívajícími, čas od času se s nimi potýká i mnoho dospělých. Když se objeví, je naším cílem co nejrychleji se jich zbavit. Než tak ale uděláte, věnujte pozornost místu, kde se vám akné objevilo, neboť to vám může odhalit mnohé o důvodu, proč musíte s pupínky bojovat. Díky tomu se tak můžete tuto příčinu pokusit odstranit a vyřešit problém s akné jednou pro vždy.

Na zádech, ramenou a hýždích

V případě, že se pupínky objevují zejména na zádech a ramenou, bývají často příčinou žaludeční a střevní potíže. Obecně se doporučuje zvýšit příjem tekutin, zejména vody, a omezit konzumaci zpracovaných potravin, soli a cukru. Zároveň zařaďte do jídelníčku více zeleniny a ovoce a omezte pití kávy a alkoholu. Pokud vás pupínky trápí na hýždích, může být jejich původ velmi jednoduchý, příliš těsné spodní prádlo či nedostatečná hygiena.

Na bradě a krku

Akné na těchto místech bývá často dáváno do souvislosti s nadměrnou konzumací mléčných výrobků, jako jsou sýry či jogurty. Snižte jejich konzumaci a sledujte, zda se problémy s akné zmenšily. Druhou možnou příčinou je nadměrná produkce kortizolu nadledvinami. K tomu velmi často dochází v případě velkého stresového vypětí. V tomto případě se tak snažte stres ve svém životě omezit a věnovat se důsledněji odpočinku a relaxaci.

Na přední části hrudníku a břiše

Akné na hrudníku může signalizovat hormonální nerovnováhu, zejména nadprodukci mužských pohlavních hormonů. Pokud tento problém trápí ženy, měly by se obrátit na svého gynekologa, který jim může předepsat léky na úpravu hormonů. V případě akné v oblasti břicha může být příčinou přílišná konzumace cukru.

Na loktech

Překvapivě mnoho lidí má problémy s pupínky na loktech. V tomto případě se nemusí vždy jednat o akné, často to bývá určitá alergická reakce či plísňové infekce. Vyplatí se proto nechat postižené místo prohlédnout dermatologem.

Na dolních končetinách

Jestliže vás trápí akné v oblasti nohou, může se jednat buď o alergickou reakci na určitý kosmetický prostředek, například na krémy pro depilaci, nebo o projev obecného nedostatku vitamínů.

Obrázky: Freepik