Vytrhávání chloupků z nosu očima lékaře. Je to nejen bolestivé, ale i nebezpečné pro vaše zdraví

I když jsou chloupky v nose neestetické a možná i nepohodlné, hrají důležitou roli při udržení dobrého zdraví. Existuje tedy velmi dobrý důvod, proč byste si je neměli za žádnou cenu vytrhávat. Je to nejen bolestivé, ale nebezpečné.

Co na to odborníci?

Přední otolaryngolog Dr. Erich Voight popsal, co se děje ve vašem nose s chloupky, které filtrují vše, co během dne vdechnete.

Pro začátek jsou zde dva druhy nosních chloupků, které jsou klíčové. Ty, které můžete vidět a chcete je vytrhnout, nazývané vibrissae, a mikroskopické řasinky, které jsou zodpovědné za filtrování hlenu a jeho přesun do zadní části nosu, odkud by se mohl dostat až do žaludku.

Důležitá práce chloupků v nose

Vibrissae, které se nacházejí poblíž přední části nosu, jsou zodpovědné za to, že brání některým větším částicím dostat se hluboko do nosu. Pokud je vytrhnete, bakterie a částice v blízkosti folikulů se mohou dostat dovnitř a způsobit infekci.

Nebezpečný trojúhelník

Dr. Voight popsal koncept „trojúhelníku nebezpečí“ neboli oblasti na obličeji mezi vašimi ústy a nosem, která je náchylná k přenosu infekcí do mozku. Je to proto, že stejné žíly, které odvádějí krev z nosu, se setkávají s žilami, které odvádějí krev také z mozku. Pokud by se tyto bakterie dostaly až tam, mohlo by to vést ke stavům, jako je meningitida (při níž se zanítí ochranné membrány na míše a mozku) nebo mozkový absces (jiný typ zánětu a otoku, ke kterému dochází v mozku, souvisejícího s infekcí).

Tyto typy infekcí jsou vzácné, ale mohou způsobit vážné potíže lidem s oslabeným imunitním systémem. V závislosti na typu infekce (například bakteriální meningitida) mohou být některé extrémní a v určitých případech smrtelné.

Takže až budete příště uvažovat o vytrhávání zatoulaného chloupku, zvažte spíše jeho zastřižení. Pokud se nepřiblížíte příliš ke kůži uvnitř nosu, mohlo by to zabránit tomu, aby se z „trojúhelníku nebezpečí“ stal opravdový problém.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Healthline.com, Businessinsider.com