Vývoj vakcíny proti COVID-19. Vědci přiblížili, kdy by mohla být hotová

SARS-CoV-2, virus, který vede ke vzniku nemoci COVID-19 se rychle rozšířil z prvních známých případů v Číně v prosinci 2019 do zemí celého světa a v tuto chvíli nelze s přesností určit, jaká přesná čísla má na svědomí. V reakci na globální zdravotní krizi výzkumníci pracují na vývoji vakcíny proti koronaviru. Všechny nás zajímá jediné – kdy bude lék hotov.

Kdy spatří vakcína proti koronaviru světlo světa?

Odhady, jak dlouho bude trvat vývoj vakcíny proti koronaviru, se značeně liší v závislosti na tom, zdali osoba, jež je v čele výzkumu, je vědcem, politikem nebo podnikatelem. Někteří politici i výrobci naznačují, že by lék mohl být k dispozici během několika málo měsíců, ovšem vědci na základě svých znalostí a zkušeností tvrdí, že cesta k cíli bude ještě dlouhá. Při nynějším stavu se může jednat o 12 – 18 měsíců.

Fáze vývoje vakcíny

Vakcína musí úspěšně dokončit následující sérii klinických hodnocení:

  • Fáze I – vyhodnocuje se bezpečnost vakcíny a schopnost generovat odpověď imunitního systému v malé skupině lidí
  • Fáze II – určení správného dávkování, testování větší skupiny lidí
  • Fáze III – testují se tisíce lidí a analyzuje se bezpečnost a účinnost léku

Jak vakcína funguje?

Vakcíny působí a pobízejí náš imunitní systém k tvorbě protilátek na obranu těla před určitými chorobami. Klíčem je, aby tak učinil, aniž by člověk skutečně onemocněl. Jakmile je daná osoba očkovaná, začne se vyvíjet imunita vůči nemoci, což znamená, že lidské tělo je schopno bojovat, bude-li vystaveno nebezpečí.

Obrázky: Freepik