Výzkum ukazuje, že trávení více času se svými rodiči může ve skutečnosti zlepšit kvalitu života vašich blízkých

Kdy jste naposledy vzali mamku na večeři nebo si s tátou udělali filmovou noc? Moc dobře víme, kolik faktorů může ovlivnit váš volný čas, kterého je poskrovnu, ale zamyslete se. Tím, že si neuděláte alespoň trochu času na své rodiče, vás od poslední návštěvy dělí možná už několik měsíců. Možná je načase naplánovat dlouho očekávaný návrat domů. Uděláte svým rodičům velikou radost a navíc z vědeckého hlediska výzkumy naznačují, že trávení více času s rodiči nejen zlepšuje kvalitu jejich života, ale také prodlužuje život.

Co by mohlo zkrátit jejich život? Osamělost

Studie z roku 2012 odhaluje, jak osamělost může vést k funkčnímu poklesu a dokonce i k předčasné smrti u starších dospělých. Osamělost totiž výrazně zhoršuje kvalitu života starších lidí – vzniká riziko vzniku deprese, kognitivního poškození nebo také například ischemické choroby srdeční.

Sociální izolace je dalším rizikovým faktorem

Sociální izolace způsobuje nejen to, že se cítíme hrozně, ale také představuje hlavní zdravotní riziko, zejména pro starší lidi. Výzkum z roku 2010 uvádí, že lidé s odpovídajícími sociálními vztahy mají o 50% vyšší pravděpodobnost přežití ve srovnání s těmi, kteří mají špatné nebo nedostatečné sociální vztahy. Navíc poukazuje na to, že sociální izolace může být stejně škodlivá pro naše zdraví, jako například obezita nebo fyzická nečinnost v jakémkoli věku.

Co tedy s tím?

Překvapte své rodiče vaší návštěvou, připravte si pro ně zábavný program. Vytáhněte je na fotbalový zápas, do divadla, do kina, na večeři nebo klidně i na obyčejnou procházku. Bez ohledu na aktivitu, kterou vyberete, vykouzlíte na jejich tváři úsměv a zlepšíte kvalitu i délku jejich života. Čas strávený s lidmi, které máte rádi, často vede k smíchu – jednomu z nejlepších léků našeho těla. To se promítne přímo do vašeho zdravotního stavu, takže se sníží stresové hormony, posílí imunitní systém a vy i vaše okolí se budete cítit dobře. Vždyť to je přece celý smysl života.

Zdroj: womanworking.com