Případy bolesti zad, které signalizují mnohem vážnější onemocnění

Asi 70% případů bolesti zad se zlepší samo o sobě během několika málo dní. Možná i za kratší dobu při správné domácí léčbě a péči. Ve velmi vzácných případech však může bolest zad signalizovat závažnější zdravotní problémy. Na ty by vás měly upozornit následující příznaky, které byste rozhodně neměli ignorovat, abyste se vyhnuli kritickým situacím.

Silná bolest

Pokud se bolest nebude lepšit nebo naopak bude se zhoršovat a bude vás trápit více jak 6 týdnů, je čas na návštěvu vašeho lékaře.

Neobvyklé pocity v dolní části těla

Budete zažívat neobvyklé pocity v dolní polovině těla, náhlou ztrátu kontroly nad střevy nebo progresivní slabost v nohou či chodidlech. To vše může být známkou závažného stavu zvaného syndrom cauda equina. Postihuje asi 1 z 33 000 lidí a spočívá v tom, že jsou nervové kořeny v páteři stlačeny a odříznuty od veškerých pocitů a pohybů. Takové příznaky vyžadují okamžitou lékařskou pomoc

Nedávná nehoda

Pokud je bolest zad následkem pádu, úderu nebo jiného zranění, promluvte si se svým lékařem. Náraz mohl být totiž tak extrémní, že jste si mohli nalomit páteř.

Doprovázející bolesti břicha

Aneuryzma břišní aorty neboli roztržení aorty v břiše může být doprovázeno bolestí zad.

Nevysvětlitelná horečka nebo zimnice

Horečka nebo zimnice často naznačují infekci páteře, která může nastat, pokud máte slabý imunitní systém nebo jste v poslední době podstoupili operaci páteře.

Ranní ztuhlost zad

Ranní ztuhlost zad je naprosto normálním stavem, ovšem pokud trvá a bolí déle než půl hodiny nebo se zhoršuje bez fyzické námahy, bolest zad může být způsobena zánětlivou artritidou.

V noci se stav zhoršuje

Pokud je během noci bolest zad téměř nesnesitelná a vy nemůžete identifikovat zjevnou příčinu, může se jednat o příznak nádoru.

Ztrácíte váhu

Došlo u vás k nevysvětlitelnému úbytku váhy, aniž byste se snažili? Kombinace hubnutí a bolesti zad může poukazovat na závažný zdravotní stav, jako je rakovina.

Jak se vám dnešní článek líbil? Pokud se vám zdál užitečný, neváhejte jej sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: womanworking.com