Vzala si do parády opuštěné veřejné toalety a proměnila je v byt svých snů. Mladá architektka posunula přestavbu na zcela novou úroveň

Bydlení na veřejných záchodech? Na takovém místě nehledají útočiště ani lidé bez domova v tom nejhorším počasí. A že v Anglii vědí, co znamená déšť a chlad. Architektka Laura Clark však ze starých veřejných záchodků vytvořila luxusní soukromý byt. Úpravu obytných prostor tak posunula na zcela novou úroveň. Přesvědčte se sami.

Bydlení na veřejných záchodech?

Proč ne. Nový byt má pouhých 55 m2, jmenuje se Crystal Palace Parade a jeho rekonstrukce udivuje spoustu lidí. Laura Clark se sice nejprve musela vypořádat s nezbytným papírováním, kterého zrovna nebylo málo, a zjistit, komu vlastně prostor veřejných záchodů patří, ovšem všechny překážky překonala a luxusní byt je na světě. Toalety objevila v roce 2005 jako čerstvá absolventka Glasgow School of the Arts, hledala jedinečnou výzvu, kterou nakonec našla na tomto místě. Málokdo by si troufl na přestavbu prostoru určenému k něčemu tak intimnímu, a řekněme špinavému, na plně funkční byt. Laura se však nebála a dle samotného výsledku jedině dobře.

Spousta administrativní práce

Veřejné záchody jsou vybudovány uprostřed tří pozemků, takže nejprve potřebovala najít majitele, od něhož by je mohla odkoupit. Po zdlouhavém papírování zjistila, že prostor nelze využít ke komerčním účelům. Pak ale dostala nápad – předělá je na jednopokojový byt. Čekala ji ještě spousta administrativní práce a překážek, ale odhodlání bylo natolik velké, že se rozhodla nevzdat. Poté přišla druhá část. V roce 2011 se začalo rekonstruovat.

Byt má hodnotu téměř 2 milióny korun

Toalety byly postaveny v roce 1929 a naposledy byly používány v 80. letech 20. století. Laura a její agentura předělala plesnivé záchody ve světlý, útulný byt v hodnotě 65 000 liber, v přepočtu asi 1 900 000 korun. Neúnavně pracovala po boku zedníků a pomáhala s renovací. Sklepní prostor pod úrovní silnice se nakonec stal domovem s dostatkem úložného prostoru, moderní kuchyní a honosnou zlatou koupelnou. V kuchyni zůstala původní podlaha a také předchozí zrcadlo v obývacím pokoji.

Úvodní obrázek: S vědomím Laura Clark, Zdroj: Ilmessaggerocasa.it