Vztah bez pohlavního styku. Jsou takové páry předurčeny k zániku nebo je možné žít i bez intimností?

Každý vztah je trochu jiný, každý také preferuje něco jiného. Záleží, jací lidé se dají dohromady, co upřednostňují, jaké mají hodnoty, co od vztahu očekávají. Někteří si nedokážou představit sex „pouze“ třikrát týdně, jiní jej mají jednou za měsíc a jsou spokojeni. Co se však stane, když touha po sexu a jakýchkoli něžnostech postupně vyprchá a intimnosti se ze vztahu zcela vytratí? Může takový vztah přežít?

Záleží na délce vztahu

Za prvé, otázka poklesu touhy v páru závisí na stáří vztahu. Mladý pár, u něhož se vytratila veškerá sexualita, bude mít větší problém se zvládnutím situace. Naopak partneři, kteří jsou spolu již několik let, mohou najít způsob, jak tento problém překročit a nahradit jej jinými věcmi, které oba lidi budou naplňovat, například kultura, zahradničení, jiné známky náklonnosti, cestování atd.

Vyhněte se frustraci

Absence sexuality ale někdy odpovídá propadu. Pokud s tím oba protagonisté souhlasí a dobře situaci prožívají, není to žádný problém. Vztah je nebo bude postaven na jiných hodnotách než na sexu. Na druhou stranu, pokud se dostaví frustrace, není to udržitelné, dokonce ani žádoucí, vysvětlují psychologové. Po chvíli bude problém deportován do jiných oblastí vztahu a hrozí, že bude odsouzen k zániku.

Tlak společnosti

Problém někdy přichází z vnějšího pohledu. Člověk bez sexuality může situaci zvládat dobře, ale je analyzován svým okolím, které danou věc považuje za nenormální. Naučte se však najít sami sebe, bez sexuality nebo s ní. V otázkách sexuality by totiž nemělo existovat žádné pravidlo ani zákon. To, co připadá nenormální jednomu, může být v pořádku pro druhého.

Promluvte si s odborníkem

Pokud však věc považujete za problém a chcete ji vyřešit, zkuste si promluvit s odborníkem. Konzultace s profesionálem přivede pohled třetí strany. Přináší něco pozitivního, a i když si uvědomíte, že s tím druhým už nelze takto pokračovat, nevadí. Je to způsob, jak se posunout dál a vymanit se z nepříjemné situace.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Topsante.com