Rozdíl mezi vitamínem D2 a D3. Jaký z nich je pro naše tělo důležitější?

Patříte-li mezi jedince, kteří užívají doplňky stravy, zvláště během zimy vitamín D z důvodu nedostatku slunečního světla, které našemu tělu vitamín D doplňuje, jistě jste zaznamenali, že na obalech je uvedeno vitamín D2 nebo D3. Je v nich ale rozdíl? Pokud ano, jaký?

Co je vitamín D

Vitamín D hraje zásadní roli při asimilaci vápníku a fosforu v těle. Je nezbytný pro jeho správnou funkci a je rozpustný v tucích. Vitamín D se chová jako hormon a může být uložen v tuku stejně jako v játrech. Tam se pak uvolňuje podle potřeby lidského těla. Kromě své role v mineralizaci kostí přispívá vitamín D také ke stimulaci vrozené imunity, zlepšuje svalovou výkonnost, snižuje riziko některých druhů rakoviny a demence.

Přibližně 2 třetiny vitamínu D jsou produkovány kůží. Absorbované jídlo se postará o zbytek. Doporučuje se užívat suplementaci vitamínu D v obdobích, kdy je slunečního záření málo, zejména v zimě. Vitamín D existuje v různých formách, včetně vitamínu D2 a D3. Je běžné si myslet, že vitamín D2 je rostlinného původu a vitamín D3 živočišného původu. Přesto rostlinný vitamín D3 existuje. Je přítomen v tučných rybách nebo vaječném žloutku, ale nalezneme jej také v lišejníku.

Rozdíl mezi vitamínem D2 a D3

Vitamín D3 neboli cholekalciferol je vitamín rozpustný v tucích. Tělo jej získává prostřednictvím potravy i vystavením se slunci. Vitamín D2 neboli ergokalciferol je v malém množství přítomen v mnoha potravinách, jako jsou obiloviny a houby.

Vitamíny D2 i D3 jsou metabolizovány v játrech na kalcifediol, jenž přechází do ledvin a vede k uvolňování kalcitriolu, což je aktivní forma vitamínu D. Vitamín D2, který je méně stabilní než vitamín D3, je citlivější na vlhkost a teplo. Navíc vitamín D3 by zvýšil hladinu kalcitriolu v těle více než vitamín D2. Lékaři doporučují doplňovat především vitamín D3, protože je tělem lépe asimilován.

Výhody vitamínu D

Vitamín D je známý svou rolí ve zdravých kostech a zubech tím, že pomáhá regulovat vstřebávání fosforu a vápníku v těle. Usnadňuje jejich vstřebávání a tím fixuje tyto minerály v kostech a zubech. Pomáhá k získání pevných kostí a předchází zlomeninám a osteoporóze.

Výskyt vitamínu D

Vitamín D se nachází v malém množství v potravinách. Vitamín D2 naleznete v obilovinách a houbách, zatímco vitamín D3 je přítomen v tučných rybách a určitých odrůdách lišejníku. Abyste měli dostatek vitamínu D je důležité trávit nějaký čas venku na sluníčku, každý den alespoň 10 minut.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Topsante.com