Jo-jo efekt: Jak extrémní výkyvy tělesné hmotnosti mohou ovlivnit celkové zdraví z dlouhodobého hlediska

Některé diety mohou snadno způsobit, že vaše tělesná hmotnost rychle klesne a vzápětí opět stoupne. Tomu říkáme jo-jo efekt podle dětské hračky jo-jo, kterou na provázku namotáváte nahoru a opět spouštíte zase dolu. Proces hubnutí a zase nabírání si však může vybrat svou daň na vašem celkovém zdraví a zároveň jej negativně ovlivnit z dlouhodobého hlediska.

Zvýšení hladu

Leptin je hormon, který je formulován vašimi tukovými buňkami a pomáhá  udržovat pocit sytosti. Když hubnete, ztrácíte tuk, což znamená, že máte nízkou hladinu leptinu v těle. Následkem je větší hlad a chuť k jídlu. Jakmile tedy přestanete s dietou, zvýší se vaše chuť k jídlu a zároveň budete spalovat méně kalorií. Často tak naberte shozená kila příliš rychle a můžete také skončit s vyšší hmotností, než byla vaše výchozí.

Ztráta svalů

Při dodržování redukčních diet ztrácíte společně s tělesným tukem také svalovou hmotu. Po ukončení diety lze snadno získat tuk zpět, ovšem nezbydou vám téměř žádné svaly, což vede k poklesu svalové hmoty v průběhu nezdravého hubnutí. To může ovlivnit vaši sílu a vytrvalost, zároveň také ztížit vykonávání každodenních prací a provádět jakákoli fyzická cvičení.

Zvýšené riziko srdečních chorob

Srdeční choroby a tělesná hmotnost spolu úzce souvisejí. Jo-jo efekt může ovlivnit tepny a zároveň zatěžovat vaše srdce, což může zvýšit riziko srdečních chorob. Čím více vaše váha klesá a zase stoupá, tím pravděpodobnější je, že budete mít v budoucnu srdeční problémy. A čím větší výkyvy, tím větší riziko.

Snížení počtu dobrých bakterií ve střevech

Zdraví vašich střev tvoří bakterie, které jsou extrémně prospěšné pro trávení. Jo-jo efekt může snadno omezit jejich počet i druhy bakterií ve vašem žaludku, což vás přiblíží k různým střevním komplikacím. Špatně fungující střeva znamenají také špatné celkové zdraví.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Webmd.com