Za noční slintání se není třeba stydět. Je to známka kvalitního spánku

Všichni víme, že spánek je pro lidské tělo nezbytný. Dodává nám energii a regeneraci. Abychom byli zdraví a produktivní, je potřeba dopřát si alespoň 7 – 8 hodin denně. Pokud se tak nestane, náš mozek nemůže správně zpracovat informace a není schopen odpočívat, což může mít řadu negativních následků. Skvělým ukazatelem, zdali dobře spíme, je noční slintání.

Fáze hlubokého spánku

V počáteční fázi je stav svalů podobný stavu bdění, ale srdeční rytmus a rychlost dýchání se začínají snižovat. Jedná se o takzvané NREM stádium (Non Rapid Eye Movement), tedy chvíle, kdy oči přestávají těkat. 

REM je fáze rychlého pohybu očí, jakmile se dýchání stane nepravidelným. V tuto chvíli mozek zpracovává informace v oblasti zodpovědné za učení, myšlení a organizování věcí. Následně se svaly uvolní, naše ústa se povolí a my začneme slintat. Každému se alespoň jednou přihodilo, že se probudil s mokrou skvrnou na polštáři. Není na tom nic špatného, ve skutečnosti je to dobré znamení, které značí, že spíte hluboce, spokojeně a klidně.

Co to znamená, když neslintáme?

Znamená to jediné – nespíme dostatečně tvrdě a klidně, nejsme schopni se naprosto uvolnit. Nervové buňky se nemohou regenerovat.

Obrázky: Freepik