Vypouštění větrů by nemělo být žádné tabu. Zadržování plynů v těle může způsobit vážné zdravotní problémy

I když je to trochu citlivé a pro některé trapné téma, je nutné podotknout, že vypouštění větrů je zcela normální jev, který se děje u každé osoby. Člověk vypouští větry průměrně 15krát za den, ale toto číslo může vystoupat až na 40. Větry jsou důsledkem na jedné straně zachyceného vzduchu v trávicím systému a na druhé straně tvorby střevních plynů. Vzhledem k tomu, že mohou být občas hlasité a trapné, za určitých okolností se proto většina lidí snaží držet zpátky. To však není moc dobrý nápad.

Tělo může plyny znovu vstřebat

Když budete větry zadržovat, tělu nezbývá nic jiného, ​​než je znovu vstřebat. Část plynů se tak vstřebá zpět do oběhu a vy je začnete vydechovat, případně začnou tělo opouštět prostřednictvím krkání.

Bolest a pálení žáhy

Když stahujete svaly, abyste zadrželi tlak, vyvíjíte další tlak na své tělo, což může vést k bolesti, poruchám trávení a pálení žáhy. Pravidelné omezování může dokonce způsobit otoky trávicího systému.

Vliv na zdraví tlustého střeva

Vypouštění větrů uvolňuje tlak v těle, což je dobré pro tlusté střevo. Ale pokud jsou zadržovány, mohou dráždit střeva, a dokonce způsobit hemeroidy.

Může se jednat o vážnější problém

Přestože jsou nadýmání a plynatost zcela normální a zdravé, jejich četnost nebo zápach mohou dokonce naznačovat potenciální zdravotní problémy, jako je potravinová intolerance nebo zažívací potíže. Extrémně páchnoucí větry však mohou poukazovat na vysoký obsah síry v těle. Pokud zaznamenáte bolest nebo cokoliv neobvyklého, navštivte lékaře.

Užitečné tipy, jak se vyhnout silným větrům a zápachu

  • Vyhněte se konzumaci sycených nápojů, protože produkují více plynu v těle
  • Jezte menší porce a kousejte pomaleji
  • Pravidelně jezte banány, brambory a cereálie, abyste předešli nepříjemnému zápachu, důležitá je hlavně vláknina

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Healthline.com, Theconversation.com