Příliš mnoho žen ignoruje projevy špatné funkce štítné žlázy. Seznam varovných signálů, které neberte na lehkou váhu

Štítná žláza je malá žláza umístěná v krku u mužů i žen. Má tvar malého motýlka a je zodpovědná za spoustu procesů v našem těle-metabolismus, teplotu i srdeční frekvenci. Jedná se o velmi důležitý orgán produkující hormony T3 a T4 a jakákoliv nerovnováha v jejich produkci může způsobit pořádný nepořádek. Ve shonu každodenního života pak máme tendenci ignorovat varovné signály, které k nám jasně promlouvají, že se naší štítné žláze nedaří dobře.

Smutek nebo deprese

Štítná žláza, ať už pracuje příliš mnoho nebo příliš málo, ovlivňuje náladu, když nefunguje správně. Nízká produkce hormonů štítné žlázy ovlivňuje hladinu serotoninu, dalšího hormonu zodpovědného za naši náladu. V tomto případě se člověk najednou cítí smutný nebo v depresi. Na druhou stranu může nadměrná práce štítné žlázy způsobit úzkost, neklid a podrážděnost.

Zácpa

Pokud se vaše střeva zpomalila a nic, co jste zkoušeli, problém nevyřešilo, může to být vaše štítná žláza, kdo je na vině. Ve skutečnosti jde podle lékařů o jeden z nejčastějších příznaků.

Nadměrná spavost

Pokud se vám zdá nemožné vstát z postele a celý den se cítíte jako želva, zřejmě je líná i vaše štítná žláza. Nechce se jí pracovat, proto je její funkce snížena a vy jste spaví a unavení.

Suchá kůže a vypadávání vlasů

Suchá pleť i v létě? Padají vám vlasy a lámou nehty? Na vině by opět mohla být štítná žláza. V tomto případě se metabolismus zpomalí, změní se přirozená hydratace těla a přeruší se cyklus růstu vlasů.

Náhlé přibírání na váze

Velmi náhlé zvýšení tělesné hmotnosti beze změn ve stravě může být důvodem k obavám.

Bolest svalů a brnění

Pokud zaznamenáte náhlou svalovou bolest a svalové záškuby bez zjevného důvodu, může se jednat o nedostatečnou produkci hormonů štítné žlázy. Jejich nedostatek ovlivňuje nervy, které vysílají signály bolesti do mozku.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Clevelandclinic.org, Webmd.com