Proč na vaší zahrádce nezáří pivoňky? Zkušení zahradkáři sestavili seznam nejčastějších chyb při pěstování

Možných důvodů, proč vám nekvetou pivoňky, je hned několik. Ukázalo se, že tato rostlina je poměrně náročná na pěstování. Pokud se jí něco nelíbí, neměli byste doufat v bohaté kvetení. V některých případech květ rok od roku odmítá poupata vůbec uvolnit. Co je třeba udělat? Podívejte se, jaké jsou nejčastější chyby v pěstování pivoněk.

Špatné místo

Ujistěte se, že jste vybrali správné místo pro výsadbu květin. Vzhledem k tomu, že rostlina je trvalka, měla by mít pohodlné místo. Pivoňky jsou teplomilné rostliny. Proto je třeba je vysazovat na slunnou stranu, do polostínu. Zároveň musí být vybraná oblast chráněna před větrem. Nezapomeňte na půdu, která se stane hlavním zdrojem jejich života. Pivoňky budou spokojené, pokud je vysadíte do mírně zásadité půdy s dobrou drenáží. Snažte se držet rostlinu daleko od stromů a keřů. Jejich kořenový systém může rychle vyčerpat půdu a připravit květinu o většinu živin. Pivoňky také nevysazujte u zdi.

Špatní výsadba

Vysazujte pouze zdravé sazenice s 2-4 pupeny, které vytvoří nové výhonky, a několika 5 cm dlouhými kořeny pro dobrou výživu. Vykopejte velkou jámu o velikosti 60 x 60 cm, na dno umístěte drenáž a sazenice zasypte úrodnou půdní směsí.

Nedostatek živin

Jako každá jiná rostlina, i pivoňky potřebují pravidelné krmení. To se nejlépe provádí na jaře a na podzim. Ale nepřehánějte to, přebytek hnojiva ovlivní kvetení ještě hůř. První aplikuje dusíkatá a potašová hnojiva s výskytem mladých červených klíčků. Jakmile si všimnete pupenů na větvích, nakrmte rostlinu minerálním nebo organickým hnojivem. Květinu předem zalijte, úplně nejlepší je, když prší. Dva týdny po odkvětu potěšte pivoňky draslíkem a fosforem. Navíc každý měsíc postříkejte keře roztokem komplexního minerálního hnojiva.

Nedostatek vlhkosti

Květina vyžaduje pravidelné zalévání, ale to by mělo být provedeno trochu neobvyklým způsobem. Zkuste kolem rostliny vykopat malou drážku a nalít do ní vodu. Na jeden keř budete potřebovat asi 3-4 kbelíky vody.

Pupeny nebyly včas odstraněny

Kvetení můžete regulovat odstraněním přebytečných pupenů. Chcete-li získat větší květy, musíte odříznout boční útvary, když dosahují velikosti hrášku. Samotných květin však poté bude méně. Pokud tak neučiníte, váš keř bude prvních pár let bohatě kvést. Během této doby se ale začne vyčerpávat. Zkušení zahradníci proto doporučují drobný úklid. Rostlina tak bude mít dostatek síly, aby vás potěšila pestrými barvami květů a zároveň rozvinula svůj kořenový systém. Pokud jde o obecné prořezávání keře, mělo by být provedeno koncem podzimu, kdy rostlina přechází do klidového režimu. Mějte také na paměti, že pivoňky nesnášejí ztrátu více než třetiny větví v období květu. Natěšení majitelé to s množstvím řezaných květin do kytice pak snadno přeženou a rostlině spíše uškodí.

Útok chorob a škůdců

Stejně jako ostatní rostliny v zahradě mohou být i pivoňky napadeny škůdci nebo různými chorobami. Chcete-li je chránit před touto pohromou, proveďte prevenci. Pokud nebylo možné rostlinu zachránit, vyřešte problém co nejdříve.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Gardenersworld.com