Zajímavosti o našich uších: Proč bychom je neměli čistit vatovými tyčinkami

Jako lidé jsme předurčeni mít určité zvyky, které představují naši každodenní rutinu a v dohledné době nemáme v plánu je měnit. Čištění zubů, sprcha, cvičení, káva a tak dále. Přesto, že je pro některé lidi důležité dodržovat své denní rituály, dovolujeme si s jedním zvykem nesouhlasit a dokonce bychom doporučovali jej ze seznamu zcela vyškrtnout – čištění uší vatovými tyčinkami. Zajímá vás proč a jak nebezpečný tento zvyk může být? Zde je hned několik důvodů.

Uši se dokáží čistit samy

Může být těžké uvěřit, že uši s trochou mazu jsou v podstatě čisté, ale je tomu skutečně tak. Pokud vaše žlázy nevytvářejí nadměrné množství mazu, je pravděpodobné, že během jejich čištění nemusíte dělat vůbec nic. Ušní maz představuje souhrn zachyceného prachu a částic nečistot, které se již dále nedostaly hlouběji do ušního kanálku. Jak budete mluvit, kousat nebo zívat po celý den, ušní maz se bude pohybovat směrem ven, kde jej lze snadno umýt.

Maz udržuje uši zdravé

Ušní maz obsahuje směs mastných kyselin s dlouhým řetězcem, enzymů, cholesterolu, kožního mazu, oddělených kožních buněk a dalších chemikálií, které pomáhají ucho chránit před řadou faktorů. Ušní maz je antimikrobiální, což znamená, že chrání uši před virovými, plísňovými a bakteriálními infekcemi. Kromě toho udržuje ušní kanálek promazaný a zvlhčený.

Vatové tyčinky mohou způsobit ztrátu sluchu

Čištění vatovými tyčinkami může vést k částečné nebo úplné ztrátě sluchu, jelikož se bude maz dále posouvat hlouběji do ušního kanálku. Pokud tento zvyk provádíte každý den, je dost možné, že byl maz vtlačen tak hluboko do ucha, že se dotýká ušního bubínku.

Můžete se zranit

Zejména děti! Ovšem používání vatových tyčinek je riskantní ve všech věkových skupinách. Nejčastějším problémem je zaseknutá část vaty v ušním kanálku a proražený ušní bubínek.

Hrozí vysušení uší

Jak jsme zmiňovali výše, ušní maz udržuje uši zdravé a promazané. Odstranění příliš velkého množství ušního mazu může způsobit vysušené, podrážděné a svědivé uši. Ty pak budou náchylnější ke vzniku infekce, což může být velice bolestivé.

Pokud se i přesto snažíte zbavit ušního mazu, zkuste metody odstranění, jako je žínka nebo několik kapek peroxidu vodíku pro změkčení mazu. Navíc byste se měli ujistit, že se zbavujete pouze mazu, který je viditelný.

Jak se vám dnešní článek líbil? Pokud ano, neváhejte jej sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: womenworking.com