Zbavte se chrápání a ulevte sobě i svému partnerovi. Stačí dodržovat několik základních pravidel

K chrápání dochází tehdy, když během spánku vzduch nemůže volně procházet nosem a hrdlem. To způsobí vibraci okolních tkání, což má za následek chrápání, které mnozí z nás znají až příliš dobře. Lidé chrápou z různých důvodů, takže dostat se k jádru problému je nejlepší způsob, jak jej efektivně vyřešit. Naštěstí existuje také několik triků, které je třeba znát a které mohou pomoc chrápání jednou pro vždy překonat a užít si klidný spánek.

Vysmrkejte se před spaním

Dýchání ústy kvůli ucpanému nosu často způsobuje chrápání, takže dýchání nosem je (nejen) při spánku vždy lepší. Před spaním se proto vyplatí se pořádně vysmrkat, abyste si uvolnili dýchací cesty a omezili chrápání. Získáte také lepší noční odpočinek.

Spěte na boku

Když spíte na zádech, může se vám hůře dýchat, což vede k chrápání. Spánek na boku vám může pomoci udržet otevřené hrdlo a omezit chrápání.

Zhubněte nějaké to kilo

Pokud máte zdravou váhu, a přesto chrápete, nebude tohle ten pravý důvod. Nicméně existují lidé, kteří chrápou právě kvůli své nadváze. I obezita může způsobit, že plíce a krk mají zablokovaný přísun vzduchu, což vyvolává chrápání. Máte také vyšší šance, že se budete potýkat s nepříjemnou spánkovou apnoe.

Vyzkoušejte přírodní prostředky

Existuje řada přírodních surovin, jako jsou například kopřivy, které mohou pomoci chrápání ukončit. Pro přípravu domácího léku budete postupovat takto: 1 šálek sušených listů kopřivy dejte do asi 2 šálků vroucí vody a nechte louhovat asi 10-16 minut. Čaj pijte vždy před spaním. Můžete také vyzkoušet kloktání mátového čaje před spaním, abyste pomohli v boji proti alergiím a ucpanému nosu.

Řešte další problémy

Chrápání může být způsobeno křivou nosní přepážkou, rýmou nebo jiným zdravotním problémem. V takovém případě se obraťte na lékaře a řešte přímo příčinu problému. Cysty nebo jiné zdravotní problémy, které způsobují chrápání, lze léčit.

Věnujte pozornost vaší stravě

Možná jste nevěděli, že to, co jíte nebo pijete před spaním, může způsobit chrápání. Vyvarujte se konzumace těžkých jídel nebo pití alkoholu těsně před spaním. Alkohol uvolňuje svaly v krku, což zvyšuje pravděpodobnost chrápání. Před spaním se tedy zaměřte na zeleninu a potraviny bohaté na bílkoviny.

Dejte si pozor na alergie

Alergie může snadno způsobit chrápání, proto je důležité pečovat o svůj domov. Uklízejte často, abyste se zbavili prachu, zvířecí srsti a dalších možných alergenů, zejména ve vaší ložnici. Pravidelně vysávejte svůj pokoj a perte také závěsy a povlečení. Pokud máte podezření, že alergií trpíte, je nejsnadnějším řešením zajít si za odborníkem, nechat si provést příslušné testy a pak případně pokračovat v cílené léčbě vašich alergií.

Přestaňte kouřit

Kouření nejenže způsobuje hromadění dehtu a toxinů v plicích, což může vést k rakovině plic a dalším zdravotním problémům, ale také dráždí membrány v nosu a krku, což může blokovat dýchací cesty a způsobovat chrápání. Nikdy není pozdě přestat, tak proč ne právě dnes.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Brightside.me