Tělo nás dokáže v předstihu varovat před infarktem. Základní příznak najdete v ústech

Existuje poměrně nepříliš známý příznak infarktu, na který je třeba dávat si pozor. Srdeční onemocnění jsou celosvětově hlavní příčinou úmrtí, přičemž infarkty a mozkové mrtvice představují každý rok asi třetinu všech úmrtí. Tato alarmující statistika zdůrazňuje, jak důležité je včas vyhledat pomoc, pokud máte podezření na infarkt. Poznat i ty nejméně známé symptomy infarktu je často otázkou života a smrti.

Infarkt nemusíte poznat okamžitě

Většina lidí předpokládá, že by okamžitě poznali útok srdečního infarktu. Odborníci však tvrdí, že ve skutečnosti je asi 45 % infarktů považováno za „tiché“. Taková epizoda, známá také jako tichý infarkt myokardu, se často „neprojevuje s intenzitou klasického infarktu“ a projevuje se atypickými nebo žádnými příznaky.

„Příznaky tichého srdečního záchvatu mohou být velmi mírné a trvají krátkou dobu, že jsou často mylně považovány za prosté nepohodlí nebo jiný méně závažný problém,“ říká Dr. Jorge Plutzky, cévní specialista z Brigham and Women’s Hospital.

Nejznámějším příznakem je bolest čelisti

Mezi tyto atypické příznaky infarktu patří bolest čelisti. Někteří pociťují tlak nebo křeč, jiní zase ostrou bolest, podobnou bolesti zubu. Může být také doprovázena více rozpoznatelnými příznaky srdečního infarktu, jako je nepohodlí nebo bolest v krku, zádech nebo hrudníku.

Další možná vysvětlení bolesti čelisti

Přestože srdeční infarkt není žádná legrace, existuje i několik dalších vysvětlení pro bolest čelisti, která se liší od příznaku srdečního záchvatu, zejména pokud se příznak vyskytuje samostatně. Poraďte se se svým lékařem, abyste vyloučili onemocnění, jako jsou:

  • Ischemická choroba srdeční
  • Kloubní poruchy
  • Artritida
  • Skřípání zubů

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Health.harvard.edu, Medicalnewstoday.com