Zánět ledvin je nepříjemné onemocnění, které je třeba včas léčit. Poznejte jeho příznaky

Zánět ledvin je velice nepříjemné bakteriální onemocnění, které může mít akutní nebo chronickou formu. Pokud jde o ženy, ty na rozdíl od mužů mají krátkou močovou trubici, která představuje snadnou cestu pro bakterie. Nevýhodou ženské močové trubice je také její vyústění, které je v na bakterie bohatém prostředí v blízkosti análního otvoru. Navíc, pravděpodobnost vzniku zánětu zvyšuje také těhotenství.

Tělo postižené zánětem ledvin vykazuje řadu příznaků, které je dobré znát, abyste pak co nejdříve vyhledali lékaře. Je totiž třeba co nejdříve začít s léčbou, aby se předešlo zhoršení stavu a komplikacím. Správná funkce ledvin je pro organismus velice důležitá.

Bolest břicha

Pokud vás trápí bolest břicha, příčin může být samozřejmě celá řada. Je-li však bolest lokalizována do oblasti zad a obvodu břišní krajiny, je pravděpodobné, že se jedná o příznak zánětu ledvin.

Změna barvy moči a její struktury

Je známo, že změně barvy moči je třeba věnovat pozornost, protože může leccos prozradit o aktuálním zdravotním stavu. Moč zdravého člověka má lehce nažloutlé zabarvení a je čirá. Pokud trpíte zánětem ledvin, dostává se do moči také krev, která ji zabarví. Nemusí se jednat jen o růžový nebo červený nádech, ale také o hnědavé nebo černé zabarvení. Navíc, v některých případech se v moči může vyskytovat pěna nebo také hnis.

Změna frekvence močení

Pokud u vás dojde ke změnám frekvence močení bez zjevné příčiny, bývá to často známkou zánětu ledvin. Může se jednat jak o nadměrné vylučování moči, tak naopak o vylučování malého množství oproti normálu.

Zvláštní zápach moči

Moč zdravého člověka není příliš cítit, ale pokud je v těle něco v nepořádku, některé problémy se projevují mimo jiné i tím, že je moč cítit jinak. Pokud se jedná o zánět ledvin, může být moč cítit sladce nebo po rybách.

Otok, dušnost a nevolnost

Tyto příznaky patří k těm méně známým. Otoky provázejí často stav, kdy ledviny zadržují vodu, protože nejsou schopny produkovat moč v obvyklém množství. Vzhledem k provázanosti všech systémů v těle může zvýšená zátěž ledvin vyvolat také větší zátěž dýchacího systému, kdy může docházet i k dušnosti a pocitu nevolnosti.

Obrázky: Freepik