Zapomeňte na novoroční předsevzetí, leden je tím nejhorším měsícem, kdy začít s hubnutím

Leden je prvním měsícem v roce a svádí k novým začátkům, změnám, stejně jako pondělí, první den v týdnu. Je to měsíc různých předsevzetí, kde se nejčastěji vyskytují dva základní – přestat kouřit a zhubnout. My se dnes budeme věnovat především tomu druhému a povíme vám, proč je zrovna leden tím nejhorším měsícem, kdy se rozhodnout začít s hubnutím.

První selhání

Fitness kluby lákají svými slevami, internet je plný nových efektivních a zdravých diet a naše police praskají ve švech pod tíhou kuchařek se zdravými, ale chutnými recepty. Nejprve pilně dodržujeme slib, který jsme si dali – jíme více zeleniny a ovoce, chodíme cvičit, nejíme sladké. Ale po několika týdnech nás někdo nachytá, jak v kuchyni vyjídáme poslední drobky z balíčku sušenek. A to je ta chvíle, kdy si uvědomíme, že náš plán selhal a my jsme to vzdali. Spousta z nás v daný moment raději přejde k teplému domácímu oblečení, sedne si před televizi s něčím dobrým a snaží se ignorovat pocit viny za nedostatek vůle.

Hubnutí v zimě je odsouzeno k neúspěchu

Vědci prokázali, že pokus držet dietu v zimě je předem odsouzen k neúspěchu, protože tak to evoluce zařídila. V dávných dobách, v chladných měsících, lidé jedli všechno, co mohli, protože jídlo bylo obtížné sehnat. Dnes chceme vše, co nám připadne pod ruce. Proto 80% těch, kteří se rozhodnou změnit svou stravu, selže za týden nebo dva. Mohou za to také dlouhé tmavé noci, kdy v chladném počasí chceme šálek horké čokolády, pořádné jídlo, sladkosti, a ne dietní zelný salát, rajčata bez chuti, okurky a tak dále. Zima je dobou psychické deprese, to znamená, že se zvyšuje naše chuť po sacharidech. Proto pokračování v nízkokalorické stravě s nízkým obsahem cukru nevydržíme a dojde nám motivace.

Kdy je nejlepší čas začít s hubnutím?

Jakmile je zima, zapomeňte na dietu. Nikdo netvrdí, že se musíte přejídat a začít nabírat kila, ale rozhodně se netrapte výraznou změnou jídelníčku, protože si akorát zaděláte na ještě hlubší depresi, pokud selžete. Nejlepším obdobím, kdy začít formovat svou postavu dle vytouženého cíle, je jaro. Zhruba kolem třetího březnového týdne, kdy už svítí slunce, začíná se oteplovat a příroda se probouzí, je ten správný čas i pro nás, abychom začali řešit přebytečná kila. Jaro je časem příležitostí, je časem na zdravý životný styl, ne na dietu. V naší hlavě už žijeme představami o moři, dovolené a plavkách, vydrží nám motivace. Počkejte ještě těch pár týdnů, zapomeňte na leden, a začněte své sny realizovat ve správnou chvíli – na konci března.

Obrázky: Pixabay

Další zajímavosti