Zbytečné plýtvání elektřinou. Zařízení, která spotřebovávají nejvíce energie i vypnuté

Řada různých elektronických zařízení a spotřebičů, včetně televizorů, toustovačů, lamp a dalších, může po zapojení do zásuvky spotřebovávat elektřinu, i když je zrovna nepoužíváte. Stručně řečeno, máte-li televizi zapojenou v síti, ale vypnutou, plýtváte elektřinou i tak.

Co je „fantomová elektřina“?

Tento jev se běžně nazývá jako „fantomová elektřina“. To znamená, že jakékoli elektronické zařízení, jenž je zapojené do zásuvky, ale vypnuté, spotřebovává elektřinu. Přestože spotřebiče a elektronická zařízení ulehčují lidem život, plýtvají energií a stojí nás spoustu peněz. Jaká zařízení spotřebovávají elektřinu nejvíce?

Televizory

I když televizi zrovna nepoužíváte, neznamená to, že je vypnutá. Jen čeká, až někdo stiskne tlačítko na ovladači. Televizory využívají energii k tomu, aby si zapamatovaly sestavy kanálů, jazykové preference a čas. DVD přehrávače, digitální videorekordéry, videoherní konzole, kabelové nebo satelitní boxy a sterea spotřebovávají energii i ve vypnutém stavu.

Kuchyňské spotřebiče

Kuchyňské spotřebiče, včetně mikrovlnek, kávovarů, mixérů, toustovačů a dalších, mohou často spotřebovávat značné množství energie, což může zvýšit váš účet za energie. Tyto spotřebiče necháváme často stát na kuchyňské lince zapojené v zásuvce připravené pro okamžité použití.

Vybavení domácí kanceláře

Zařízení domácí kanceláře, jako jsou rozdvojky, stolní počítače, monitory, tiskárny, lampy a cokoli s digitálním displejem, mohou spotřebovávat elektřinu i ve vypnutém stavu.

Nabíječky

Necháváte nabíječky neustále zapojené v zásuvce? Snažte se tohoto zvyku zbavit. Mnoho z těchto nabíječek neustále odebírají energii, když jsou zapojeny v síti.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Takecontrolandsave.coop