Zarudlé a podrážděné oči: Příčinou nemusí být pouze alergie, důvodů je celá řada

Zarudlé, podrážděné a svědivé oči jsou nepříjemným příznakem, který je často těžké překonat. Problém se nejvíce objevuje na jaře kvůli sezónním alergiím, ale může být způsoben i řadou jiných příčin. Důvodů může být hned několik, důležité je poznat je, abyste si s nimi mohli poradit.

Syndrom suchého oka

Když jsou oči suché, jsou podrážděné a červené. Suché klima a dlouhé hodiny strávené před obrazovkou jsou běžnými příčinami suchých očí. Odborníci doporučují používat oční kapky. Můžete také trpět něčím, co se nazývá syndrom suchého oka, což znamená stav charakterizovaný nedostatkem slz.

Léky

Antihistaminika, hypnotika, anxiolytika a některé léky proti bolesti způsobují suchost a zarudnutí očí tím, že snižují průtok krve do očí. K léčbě stavu použijte umělé slzy.

Menopauza

Starší ženy jsou náchylnější k suchým očím v důsledku hormonálních změn. Po konzultaci s lékařem použijte oční lubrikant.

Nedostatek spánku

Pokud pravidelně spíte méně než 7-8 hodin, vaše oči nejsou zregenerované a pravděpodobně se u nich objeví zarudnutí a suchost. Oční kapky jsou dočasné řešení, ale ideální je dostatek spánku a vyhýbání se jakýmkoli obrazovkám a displejům před spaním.

Kontaktní čočky

Kontaktní čočky mohou způsobit zarudnutí a svědění očí, zejména pokud se jich často dotýkáte rukama, ale také proto, že mohou vyschnout. Stálá přítomnost předmětu v oku totiž sama o sobě způsobuje podráždění. Pokud nemůžete čočky nosit delší dobu, poraďte se o změně značky se svým lékařem.

Kontaminace

Bakterie a viry jsou všude a vaše oči se mohou snadno nakazit, zvláště pokud máte děti nebo se v jejich blízkosti nacházíte či nosíte kontaktní čočky. Konjunktivitida, zánět spojivek, je nejčastější oční infekcí. Pokud zaznamenáte výtok z oka, bolest nebo zhoršené vidění, okamžitě vyhledejte lékaře.

Alkohol

Když pijete příliš mnoho alkoholu, krevní cévy se uvolňují a vaše oči zčervenají. Chcete-li snížit zarudnutí, použijte přípravek na oči, který snižuje zarudnutí.

Ruptura krevní cévy

Prasknutí cévy v oku je důsledkem zvýšeného tlaku. Pokud je zarudnutí oka způsobeno prasklou cévou, objeví se pouze na jednom oku a měli byste se okamžitě poradit s lékařem.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: clevelandclinic.org