Zásadní otázky, které byste si měli položit, než ukončíte vztah

Zažili jsme to snad všichni. Ve vztahu dosáhnete bodu, kdy uvažujete o rozchodu, ale nejste si jistí, jestli tak závažný krok udělat. Možná, že už vaše city k partnerovi nejsou tak silné jako na začátku, ztrácíte důvěru nebo máte jednoduše pocit, že každý z vás chce něco jiného. Ukončit vztah může být těžké a někdy tou nejtěžší částí bývá fakt, že nevíme, jestli je naše rozhodnutí správné. Až se příště budete rozhodovat, jestli je čas jít dál nebo ve vtahu zůstat, položte si 7 následujících otázek: 

Jak se díky tomuto vztahu cítím?

Popřemýšlejte o tom, jaké pocity ve vás partner vyvolává, jak se s ním cítíte. Podporuje vás, motivuje, přináší vám dobrou náladu? Nebo vás většinu společně stráveného času kritizuje, poučuje nebo dokonce ponižuje? Pokud vám partner neposkytuje dobrý pocit z toho, kdo jste, je čas jít dál.

Sdílíme podobné cíle a sny o naší budoucnosti?

Žijete tady a teď a budoucnost se vám může zdát daleko. Ale pokud s partnerem nejste na stejné vlně, je velká šance, že spolu zbytečně ztrácíte čas. Je vaším snem manželství a děti? Nedělejte chybu tím, že si budete myslet, že to pro začátek vztahu není důležité nebo že váš partner změní názor. Pokud jste to ještě neudělali, promluvte si vážně o budoucnosti, abyste zjistili, zda jsou vaše cíle a sny podobné. 

Uděláme si čas jeden na druhého?

Vaše dny mohou být hektické, ale pokud si nedokážete udělat na druhého čas, je to pravděpodobně proto, že ho nepovažujete za svou prioritu. Pokud se opravdu milujete a chcete, aby vztah trval, najdete způsob, jak se vidět nebo si pravidelně promluvit, bez ohledu na to, jak jste zaneprázdněni.

Přidává partner do mého života nějakou hodnotu?

Co váš partner přináší do vašeho života? Jak byste se cítili, kdyby tu najednou nebyl? Pokud se budete cítit celistvěji a více sami sebou, není to pro vás ten pravý/pravá. Jestliže do vašeho života přináší pozitivní energii a nedokážete si bez něj představit život, držte se ho!

Jsou hádky častější než smích?

Neshody se samozřejmě objevují v každém vztahu. Ale jak často se hádáte vy dva? Pokud se žádné vaše rande neobejde bez hádky či výbuchu vzteku, je to známka toho, že se váš vztah blíží ke konci. Hádáte se častěji, než se spolu smějete? Pak vztah ukončete.

Jak se budu cítit, když vztah neukončím?

Přemýšlejte o tom, jak se budete cítit, když vtah neukončíte. Představte si, jak by to vypadalo za pár měsíců nebo rok. Budete litovat, že jste stále v tom stejném vztahu? Máte pocit, že ztrácíte čas? Potom je čas jít dál.

Jsem díky tomuto vztahu šťastnější?

Jak jste se změnili od chvíle, kdy jste se dali dohromady se svým protějškem? Změnil vás k lepšímu a přinesl do vašeho života pozitivní energii? Nebo s nostalgií vzpomínáte na dřívější šťastné období? Pamatujte: osoba, se kterou jste, by měla být zářivým světlem vašeho života.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Psychologytoday.com