Otázky ohledně třetí vlny koronaviru vyvolal především příchod další varianty přezdívané omikron, která je údajně odolná vůči všem současným vakcínám. Omikron, o němž se předpokládá, že je více přenosný než jeho předchůdci, pravděpodobně infikuje velkou část populace ve velmi krátkém čase. Je to dvousečná zbraň, která má na jednu stranu mírnější příznaky, ale rychleji se šíří. Může se tak stát dominantní verzí koronaviru po celém světě.
Rozdíl v příznacích omikronu a delty
Delta a omikron jsou mutantní varianty původního kmene COVID-19, který vznikl v Číně v roce 2019. Delta byla poprvé identifikována v Indii v roce 2020 a později vedla k druhé vlně koronaviru, která si vyžádala milióny životů po celém světě. Zatímco případy varianty omikron byly poprvé hlášeny v Jižní Africe. Příznaky obou verzí se od sebe liší. Odborníci tvrdí, že únava, bolesti kloubů, nachlazení a bolesti hlavy jsou čtyři běžné příznaky omikronu, které u varianty delta nenajdete, popřípadě výjimečně. Kromě toho ztráta čichu a chuti, jež jsou běžnými symptomy delty, lze v případě omikronu zaznamenat jen stěží.
Omikron nemusí vést k dušnosti
Verze omikron nemusí nutně vést k dušnosti, jako tomu je u delty. Vypadá to, že se omikron vyvíjí především v krku, ne v dýchacím systému, díky čemuž by mohl být dopad na plíce minimální. To znamená, že na rozdíl od infekce delta, kdy byla velká část populace hospitalizována z důvodu silného zápalu plic, by se v případě omikronu nemuselo stát totéž.
Vliv imunity a vakcíny na omikron
Odborníci se domnívají, že varianta omikron může překonat přirozenou imunitu poskytovanou předchozí infekcí a očkováním. Riziko průlomové infekce omikronem je v obou případech vyšší, ovšem nic nelze říct s maximální přesností.
Shutterstock
Přijměte všechna opatření
V důsledku opětovného rostoucího počtu případů koronaviru je nejlepší přijmout všechna nezbytná opatření, abychom zůstali zdraví. Nošení roušek, respirátorů, udržování vzdálenosti, dodržování správné hygieny a očkování jsou nejvhodnějšími způsoby, jak předcházet infekci.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Health.com