Zatočte s jarní únavou silou přírody. Tyto rostliny vám spolehlivě pomohou

Období na přelomu zimy a jara bývá náročné. Svítí málo slunce, vitaminů se nedostává a chřipkové viry řádí v plné síle. Není proto divu, když se vás zmocní únava, která je produktem akumulace toxinů a vyčerpání schopnosti těla se detoxikovat. Abyste očistě svého těla pomohli, můžete zařadit do svého jídelníčku rostliny, které obsahují účinné látky působící proti ukládání odpadních látek metabolismu i škodlivin z prostředí. Poradíme vám šest druhů rostlin, které vám pomohou udržet svůj organismus čistý a v plné síle. Díky správné výživě se vám vyhne nejen jarní únava, ale i viry a bakterie usilující o vaše zdraví.

Sibiřský ženšen

Eleuterokok ostnitý je druh rostliny příbuzné čínskému ženšenu. Byť se jedná o jiný rostlinný rod, účinky mají velmi podobné. Sibiřský ženšen pomáhá tělu zvládat stres, snižuje únavu a podporuje správnou funkci nadledvin a celkově všech žláz s vnitřní sekrecí, které vylučují hormony. Tato rostlina se používá jako adaptogen, látka pomáhající tělu vyrovnat se s psychickým i fyzickým stresem.

Lékořice

Středomořská lékořice je proslulá schopností bojovat proti únavě a stimulovat funkci nadledvinek. Funguje jako přírodní kortikoid, proto buďte s její konzumací opatrní. Při nadužívání může poškodit játra i kardiovaskulární systém. V umírněných dávkách však organismus příjemně nabudí a snižuje chuť na cukr a kofein.

Gotu Kola

Jestliže jste o gotu kola ještě nikdy neslyšeli, pak vězte, že se jedná o v našich končinách sice méně známou rostlinu, která však po tisíce let hrála důležitou roli v tradiční indické ájurvédské medicíně. Studie prokázaly účinky gotu kola na hladinu energie a fyzickou vytrvalost. Středoasijští mniši ji také používají během meditace, protože vyrovnává fungování pravé a levé hemisféry mozku.

Ginko biloba

Jinan dvojlaločný čili ginko biloba je jeden z nejstarších druhů stromů na Zemi. Látky v jeho listech snižují únavu a zlepšují proudění krve, čímž pomáhají lépe okysličovat tělní tkáně. Podle vědeckých studií dokonce chrání nadledvinky, mozek a játra a neutralizuje volné radikály.

Kakao a tmavá čokoláda

Kofein v kakau a vysokoprocentní čokoládě pomáhá zmírňovat únavu. Nemá ale tak silný stimulační účinek jako káva, a proto nezpůsobuje podrážděnost a nespavost.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Tudasfaja.com