Závažné nemoci, které jsou typické pro konkrétní krevní skupiny

Krevní skupina není jen cenná informace v případě transfúze nebo těhotenství, kdy hraje roli při určování Rh faktoru, ale podle vědeckých studií jsou lidé určitých skupin vystaveni vyššímu riziku vzniku některých konkrétních onemocnění. Krevní skupina je navíc neměnný faktor daný genetikou, proto při náchylnosti k některým onemocněním lze včas zasáhnout prevencí, screeningem, zdravou stravou a pravidelným cvičením a tento stav zvrátit. Jaké nemoci jsou pro dané krevní skupiny typické nebo ke kterým inklinují?

Trombóza

Proč jednotlivé krevní skupiny více inklinují k některým onemocněním? Podle vědců je to dáno souhrou genetiky a reakcemi imunitního systému. U trombózy mohou být v relativním klidu nositelé krevní skupiny 0, oproti tomu ve skupině AB je riziko vyšší o 20 %.

Rakovina žaludku

Opětovně lidé s krevní skupinou 0 jsou méně ohroženi rakovinou žaludku, zatímco skupina A na tento druh onkologického onemocnění trpí mnohem více. Prokázala to studie vědců, která byla zveřejněná v časopise American Journal of Epidemiology.

Trávicí obtíže a žaludeční vředy

V rámci stejné studie se však prokázalo, že krevní skupina 0 trpí více na trávicí obtíže, konkrétně žaludeční vředy než lidé ze skupiny A nebo AB.

Kardiovaskulární obtíže

Vědci z Harvardovy univerzity prokázali, že riziko ischemické choroby srdeční je nižší u skupiny 0 o 23 % než u ostatních skupin. Nejvíce jsou kardiovaskulárním onemocněním vystaveni lidé s krevní skupinou B a AB.

Cukrovka

Také u vzniku cukrovky jsou znevýhodněni lidé s krevní skupinou A nebo B oproti AB nebo 0. Skupinu A a B ohrožuje i o 21 % vyšší riziko vzniku cukrovky 2. typu, je to dáno metabolismem těchto krevních skupin a přeměnou glukózy v krvi, proto se u lidí těchto skupin doporučuje pravidelné měření hladiny glukózy.

Rakovina slinivky

Zdá se, že nositelé skupiny 0 mají výhodu i v případě onemocnění rakoviny slinivky. Vědeckou studii, zabývající se tímto onemocněním, prezentovali vědci v recenzním lékařském věstníku Národního onkologického institutu, kdy skupině AB hrozí o 51 % vyšší riziko, u skupiny A o 32 % a u skupiny B dokonce o 72 % oproti skupině 0.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Ncbi.nlm.nih.gov, Hindawi.com