Závratě a mdloby mohou ukazovat na vážné zdravotní potíže. Zjistěte, co je způsobuje

Závratě jsou nepříjemným příznakem, který se může objevit v jakémkoli věku. Obvykle máme pocit, že ztrácíme rovnováhu, protože jsou ovlivněny smyslové orgány, zejména oči a uši, takže může v některých případech dojít i k mdlobám. Občasných závratí se obávat nemusíte, ale pokud se u vás objeví bez zjevné příčiny, měli byste navštívit lékaře. Zde je několik možných příčin závratí.

Dehydratace

Někdy je řešením největších problémů pouhá sklenice vody. Dehydratace nebo přehřátí mohou snížit objem krve, což znemožňuje cirkulaci a mozek nezískává dostatek kyslíku.

Úzkost

Zkuste dýchat pomalu a zhluboka a chvíli sedět v klidu. Pokud nedokážete zvládat stres, můžete pociťovat záchvaty paniky. V takové chvíli je vhodné navštívit odborníka.

Alergie

Za kontrolu rovnováhy odpovídá vnitřní ucho. Když se do vašeho systému dostane prach, pyl nebo jiné alergeny, které mohou způsobit určitou míru obstrukce nebo zánět středního ucha, tělo reaguje regulací krevního tlaku.

Stáří

Lidé starší 50 let pociťují změny ve vnitřním uchu. Tato fyziologická změna může také zapříčinit závratě, například když rychle vstaneme nebo spíme ve špatné poloze.

Nízká hladina cukru v krvi

Pokud jíte nepravidelně nebo trpíte cukrovkou, může vám klesnout hladina cukru v krvi. Vaše tělo za chvíli vyčerpá své rezervy a mozek ztrácí energii, což vytváří závratě. Okamžitě vypijte sklenici pomerančového džusu nebo upravte hladinu inzulínu.

Sport

Kardiovaskulární cvičení způsobuje, že naše srdce pumpuje krev pomaleji, což je dobře, ale někdy po náhlé změně polohy vzniknou závratě. Zkuste se po cvičení trochu uklidnit a pomalu chodit. Pokud pocit přetrvává, musíte navštívit lékaře.

Nežádoucí účinky léků

Každý lék má nežádoucí účinky a závratě jsou často uvedeny v příbalovém letáku. Během léčby pijte hodně vody a dobře jezte. Pokud jsou příznaky vážné, informujte svého lékaře, aby upravil dávkování.

Srdeční infarkt a mrtvice

Pokud jsou závratě doprovázeny angínou, dušností, nevolností a bolestí v ruce, může se jednat o příznak mrtvice. U starších dospělých se může objevit bez zbývajících příznaků a znovu poukazovat na hrozící mrtvici nebo infarkt, pokud nezmizí.

Nízký krevní tlak

Většina případů závažných závratí je způsobena tak či onak nízkým krevním tlakem. Potíže v našem nervovém systému, které regulují krevní tlak, způsobují náhlý pokles. Tento důvod souvisí s věkem a člověk si musí být vědom možnosti mdlob.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Webmd.com