Jaká je vaše hmotnost a obvod pasu? Zjistěte, zda zhubnout ci přibrat

Podle nejaktuálnějších údajů až 60 % dospělých trpí nadváhou nebo obezitou, přičemž těmto lidem hrozí čtyřikrát vyšší riziko cukrovky, mají trojnásobně vyšší pravděpodobnost vysokého krevního tlaku a dvakrát více obézních trpí onemocněním srdce než běžná populace se zdravou váhou. A jaká by měla být ideální hmotnost a jaký by měl být obvod pasu?

I malé snížení hmotnosti má význam

O kolik zhubnout? To je otázka, která trápí mnoho lidí s nadváhou, ale lékaři upozorňují, že každý úbytek váhy se počítá. Dokonce i mírné snížení o 5 % tělesné váhy napomůže harmonizovat krevní tlak a cholesterol v krvi. Kromě samotného čísla v kilogramech je však důležitý ještě jeden údaj, který se týká ukládání tuku. I při zdravé váze totiž může být tuk v oblasti břicha nebezpečím pro vnitřní orgány a může negativně ovlivňovat zdraví. Z toho důvodu se v obezitologických ordinacích měří obvod pasu a vypočítává index tělesné hmotnosti (BMI), z těchto údajů pak lékaři vycházejí a doporučují další léčebný postup.

Ideální míry v pase

Proč se měří obvod pasu? Přebytečný tuk v oblasti břicha totiž zvyšuje riziko vysokého krevní tlaku i srdečních chorob, dokonce souvisí s cukrovkou. Břišní tuk také ohrožuje vnitřní orgány a poukazuje na zdravotní nebezpečí.

Tvar jablka nebo hrušky?

Pomocí měřící pásky může každý zhodnotit svůj zdravotní stav a představit si potenciální nebezpečí v podobě cukrovky, ale také kardiovaskulárních chorob včetně infarktu nebo cévní mozkové příhody. Rozlišují se nejčastěji dva tvary postavy – jablko a hruška. U jablka je postava charakteristická svým zvětšeným břichem, přičemž je širší než boky a tuk se ukládá také v zádové části. U jablka může dojít k posunu vnitřních orgánů v břišní dutině. Nad pasem dobré, ale pod ním vystupují široké boky, stehna a zadek? Tento typ se označuje jako hruška, je typickým výsledkem nedostatku pohybu nebo vlivem sedavého zaměstnání.

Jak provádět měření obvodu pasu

Měření se provádí po odložení veškerého šatstva, přičemž je nutné stát vzpřímeně s nohama na šířku ramen a zcela uvolnit břicho včetně žaludku. Měřící páska by měla být umístěna nad horní částí kyčelních kostí na obou stranách. Páska nesmí být překroucená, po nádechu se páska jemně utáhne, aby přiléhala ke kůži, ale nesmí ji stlačovat.

Rizikové centimetry

Co říká výsledek?

  • U mužů existuje zvýšené riziko při obvodu nad 94 centimetrech a podstatně zvýšené riziko při více než 102 centimetrech.
  • U žen je rizikový obvod pasu nad 80 centimetrů a podstatně zvýšené riziko při 88 a více centimetrech.

Vždy je nutné se dívat na výsledek individuálně, ale při větší odchylce od normálu existuje vždy riziko vážných zdravotních obtíží a je nutné změnit životní styl. Už pouhé snížení obvodu pasu o 4 cm snižuje riziko rozvoje cukrovky, srdečních chorob i vzniku mrtvice.

Optimální hmotnost a BMI

Pro posouzení zdravotního stavu je kromě obvodu pasu nutné znát index tělesné hmotnosti, pro který se používá zkratka z angličtiny BMI (Body Mass Index). Tento index poukazuje na poměr výšky a hmotnosti, používá se pro jedince ve věku od 18 do 65 let. Index se počítá vydělením hmotnosti daného člověka druhou mocninou výšky v metrech.

Interpretace hodnot BMI

Číselná hodnota značí:

  • Do 18,5 – podváhu
  • Mezi 18,5 a 24,9 – optimální váhu s nejnižším rizikem rozvoje závažných onemocnění
  • Mezi 25 a 29,9 – obezitu
  • Nad 30 – morbidní obezitu

Pro snížení rizika srdečních chorob a mrtvice, stejně jako cukrovky, je nutné sledovat oba údaje v čase a snažit se dosáhnout optimální a zdravé váhy pomocí zdravého jídelníčku a zvýšené fyzické aktivity.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Heartandstroke.ca