Zdravotní neduhy projevující se v ústech. Pozor na skřípání zubů i špatný dech

Lokální příznaky na určitých místech těla mohou často naznačovat onemocnění, která zpravidla nemusí mít nic společného s danou oblastí, kde se vyskytují. Například v ústech můžeme objevit různé známky nemocí, které s ústní dutinou nijak nesouvisí.

Zuby

Nejčastějším problémem se zuby je skřípání zubů. Je to především vyvoláno nahromaděným stresem nebo úzkostí a může mít negativní vliv nejen na stav chrupu, ale také na kosti a svaly v čelisti. Důsledkem skřípajících zubů mohou být i abnormální kazy nebo praskání zubů.

Špatný dech

Zuby si pravidelně čistíte, používáte dentální nit, ústní vodu, děláte prostě všechno, abyste měli krásný chrup a svěží dech, ale přesto vás neustále trápí zápach z úst. Pokud patříte do této skupiny lidí, pak byste měli začít hledat základ problému. Nepříjemný dech může být příznakem zažívacích potíží, vaše tělo také může bojovat s některými typy bakterií nebo plísní. Špatná funkce ledvin, problémy s játry nebo cukrovka mohou být také příčinami špatného dechu.

Špatně se hojící rány

Ústní dutina je velmi citlivou oblastí, kde se mohou snadno vyvinout ranky a hnisající vřídky. Příčinou mohou být hormonální problémy, stres, nedostatek vitamínu B nebo kyseliny listové, různé alergie, nesnášenlivost lepku, absence zinku nebo žaludeční vředy. Skvrny a změna zabarvení v ústní dutině se také mohou objevit v důsledku oslabeného imunitního systému či různých autoimunitních chorob.

Problémy s dásněmi

Příliš bledé dásně mohou naznačovat anémii a naopak zarudlé dásně mohou znamenat zánět v těle nebo přítomnost bakterií. Cukrovka, hormonální problémy nebo potíže se štítnou žlázou mohou také způsobit různá onemocnění dásní.

Jazyk

Oteklý a zarudlý jazyk ukazuje na nedostatek vitamínu B6 nebo železa. Bledý jazyk je příznakem anémie. Plak na povrchu může být známkou zažívacích potíží.