Zdravotní problémy, které mohou stát za nepříjemným svěděním bez viditelné příčiny

Svědění je jev, který může mít řadu příčin. Zpravidla se jedná o kousnutí hmyzem nebo příznak alergie. Pokud ale dojde ke svědění bez zjevného vnějšího vlivu, jsme často zmateni. V následujících odstavcích si povíme, jaké zdravotní problémy mohou stát za dlouhodobým svěděním.

Alergie a dermatitida

V závislosti na typu alergie může dojít ke svědění po kontaktu pokožky s alergenem, kousnutí hmyzem a konzumaci určitých potravin nebo léků. Atopická dermatitida je vrozené kožní onemocnění, jehož nástup je ovlivněn různými vnějšími faktory prostředí.

Porucha štítné žlázy

Nejčastěji se jedná o nadměrnou aktivitu nebo nedostatečnou funkci štítné žlázy, při které dochází k nerovnováze v produkci hormonů tohoto orgánu.

Problémy s játry

Pokud si všimnete, že vás pokožka náhle začne svědit, můžete mít podezření na potíže s játry. Nejsou-li játra schopna správně fungovat, může dojít k těžkému svědění, které je obtížné kontrolovat.

Renální dysfunkce

Když ledviny nefungují dobře, nejsou schopny správně odstraňovat odpadní produkty a toxiny z těla, které se hromadí v organismu a mimo jiné způsobují svědění.

Menopauza

Během menopauzy prochází ženské tělo mnoha fyzickými změnami, za které je zodpovědná odlišnost produkce hormonů. Mnoho lidí také pociťuje zarudnutí, suchost a svědění.

Těhotenství

Slyšeli jste někdy, že těhotenství může také způsobit svědění kůže? Je to pravda. Tento příznak může naznačovat ženskému tělu, že by mělo přijímat více čisté vody.

Cukrovka

Pokud cukrovka postihuje také pokožku, znamená to, že hladina cukru v krvi je příliš vysoká. To může způsobit svědění po celém těle, včetně plísňové infekce v oblasti intimních partií.

Obrázky: Freepik