Zdravotní problémy, které můžeme vyčíst z našich nohou. Neignorujte jejich signály

Stejně jako oči, ruce a nehty, i nohy vysílají signály, které nás upozorňují na konkrétní zdravotní problémy, jež bychom si možná ani nevšimli. Vysoká hladina cukru v krvi, špatný krevní oběh a různé výživové nedostatky často způsobují projevy na dolních končetinách, které by měl lékař ihned vyhodnotit.

Periferní arteriální onemocnění

Onemocnění periferních tepen je oběhové onemocnění charakterizované sníženou perfúzí dolních končetin. Špatný krevní oběh v nohách je často důsledkem hromadění tuku na stěnách tepen (ateroskleróza). Mezi hlavní příznaky onemocnění periferních tepen patří snížený růst chloupků od kotníků dolů, podlitiny na nohou a snížená tloušťka kůže na dolních končetinách. Pokožka na nohou může mít také neobvyklý lesk.

Cukrovka

Cukrovka je často diagnostikována po nepohodlí v nohou. Bolest, brnění a necitlivost v dolní části nohou jsou typickými příznaky cukrovky. Na dolních končetinách se mohou objevit vředy, které se hojí příliš dlouho. Všechny tyto symptomy jsou zapříčiněny vysokou hladinou cukru v krvi.

Osteoporóza

Únavové zlomeniny dolních končetin, tj. drobné prasknutí kostí v nohou, které způsobují bolest při chůzi nebo cvičení. Zlomeniny svědčí o osteoporóze. Příčiny mohou být i nedostatek živin nebo nekvalitní obuv.

Hluboká žilní trombóza

Hluboká žilní trombóza nastává, když se v jedné z žil hluboko v těle, zejména v nohách, vytvoří hustá krev (trombus). Mezi příznaky patří bolest dolních končetin a otoky, hlavně u kotníků. Hluboká žilní trombóza je velmi nebezpečná, protože pokud se trombus uvolní a přesune do plic, může způsobit plicní embolii.

Nedostatek železa

Když jsou nehty na nohou obzvláště křehké, znamená to často nedostatek železa v těle. Pokud není léčba zahájena okamžitě, mohou se u vás projevit vývojové deficity, srdeční poruchy nebo problémy během těhotenství. Z jednoduchého vyšetření nehtů na nohou může lékař zjistit příznaky dysfunkce štítné žlázy nebo jiných endokrinních poruch.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Giatros-in.gr