Předejděte zdravotním problémům spojených s každodenní prací u počítače

Pocítili jste někdy mravenčení ve vašich rukou a prstech poté, co jste usnuli? Může se jednat o brzký příznak syndromu karpálního tunelu. Pokud jej budete ignorovat, může způsobit dlouhodobé poškození. Sepsali jsme pro vás nejúčinnější způsoby léčby necitlivosti rukou.

Syndrom karpálního tunelu

Syndrom karpálního tunelu je také znám jako poškození středního nervu. Mezi prvními příznaky, které se vyskytnou patří necitlivost a brnění v rukou a zápěstí během noci. Jak stav pokračuje, symptomy se mohou dostavit i ve dne. Syndrom karpálního tunelu je častější u žen než u mužů a postihuje lidi středního věku. Vždy je potřeba přijmout určitá opatření, aby se zabránilo jeho vzniku a vývoji.

Pravidelné přestávky

Práce, která vyžaduje několik opakujících se pohybů rukou a zápěstí, může mít negativní vliv na vznik karpálního tunelu. Vaše ruce potřebují pravidelné přestávky mezi prací. Nastavte si připomenutí například na každé 2 nebo 3 hodiny a dělejte malá cvičení. Přidat můžete i dřepy, abyste rozproudili celé tělo.

Držte zápěstí rovně

Studie dokazují, že existuje spojení mezi pozicí zápěstí a syndromem karpálnío tunelu. Nastavte si židli tak, aby vaše předloktí bylo v rovině s počítačovou klávesnicí. Snažte se držet zápěstí v neutrální poloze, aniž byste ho ohýbali.

Zvažte nošení dlahy

Nošení dlahy vám pomůže v držení zápěstí v neutrální pozici. Obzvláště důležité je nosit ji, pokud hodně píšete na klávesnici nebo během spánku. Je obtížné kontrolovat zápěstí v noci a dlaha by mohla učinit významný rozdíl.

Protahujte zápěstí

Cvičení na protažení svalů kolem zápěstí napomáhá šlachám zůstat v dobré kondici. Pokuste se zařadit protahování a ohýbání zápěstí do vašeho cvičení.

Správné držení těla

Správně držet tělo během práce je důležité nejen pro vaše záda. Ukázalo se, že pokud podléháte špatnému držení těla, vaše nervy v ramenou mají tendenci se stlačovat, což nakonec ovlivňuje i vaše zápěstí a ruce. Seďte s rovnými zády a chodidla nechte celá položená na podlaze.

Ledujte zápěstí a ruce

Je známo, že led zmírňuje bolesti zápěstí i rukou. Ledujte je nebo namočte do ledové vody po dobu 5-10 minut. Sice nezabráníte syndromu karpálního tunelu, ale ustoupí bolest, kterou způsobuje.

zdroj: brightside.me