Zdravotní rizika častého svazování vlasů do culíku. Mezi následky patří například plešatost, migréna či různé bolesti

Culík je bezesporu jedním z nejjednodušších a nejpraktičtějších účesů, které ženy, ale i muži s delšími vlasy, volí velmi často. Jedná se o univerzální účes, který lze nosit, ať už v pyžamu, při sportu, doma při úklidu, tak i do práce nebo na večírek. Není totiž culík jako culík. Ovšem všechny jeho formy, pokud si vlasy stahujete příliš často, mohou přinést podle webu lékaře F. Victor Rueckl, určité problémy, na které je třeba myslet.

Migrény

Jedná se o druh alodynie – termín používaný k popisu situace, kdy je člověk extrémně citlivý a reaguje bolestivě na podměty, které normálně bolest nevyvolávají. Ačkoli vlasy samy o sobě nejsou citlivé na bolest, pod vlasovými folikuly jsou nervy, které mohou být stimulovány silným tahem culíku, čímž se vyvolá pocit bolesti.

Bolest pokožky hlavy

Bolest pokožky hlavy způsobená svázáním vlasů do culíku ve skutečnosti pochází z folikulové oblasti pokožky hlavy. Bolest je ovlivněna nervovým zakončením připojeným ke každému vlasu. Bolest se nejčastěji projevuje těsně po rozpuštění vlasů. Znáte ten pocit?

Bolesti zad

To není vtip. Vaše pokožka hlavy může být velmi napjatá, zvláště pokud máte husté vlasy. V takovém případě můžete začít pociťovat bolest, která se rozšíří na krk, dokonce i na záda.

Protahování kůže na obličeji

Pevně svázané culíky rozhodně nejsou dobré pro vaši pleť, protože ztrácí svou pružnost. V důsledku toho budete časem vypadat starší, než kdybyste nosili vlasy rozpuštěné.

Více křehkých vlasů

Vlasy jsou obecně poměrně jemné. Svázat je a vystavit dlouhodobému napětí jim určitě nepomůže. Nebuďte překvapeni, pokud je to činí křehčími.

Budete náchylnější k plešatosti

Trakční alopecie je specifický typ vypadávání vlasů podél vlasové linie. Problém nastává, když jsou vlasy vystaveny dlouhodobému napětí a vlasové folikuly zase konstantnímu tlaku. Tak to bude probíhat při nošení účesů, jako jsou drdoly, culíky, dredy nebo copánky.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: thelist.com