Žena oplývá jedinečným talentem, jenž možná změní svět medicíny a život několika set tisíc lidí. Dokáže čichem indentifikovat zákeřnou chorobu!

Joy Milne má neobvykle vyvinutý čich, který je schopen identifikovat Parkinsonovu chorobu dříve, než se vůbec projeví její příznaky. Joy tak mohla asistovat vědcům při identifikaci 10 molekul spojených s tímto stavem. Své schopnosti objevila, když navštívila pracovní seminář pro lidi, trpící Parkinsonovou chorobou. Zjistila, že lidé kolem ní vylučují stejný zápach jako její manžel, jenž trpí stejným onemocněním. Svůj jedinečný talent tak vyvinula po 12 letech společného života se svým mužem, s kterým má spojenou určitou vůni. Po návštěvě semináře si uvědomila, že tento zvláštní zápach indikuje Parkinsonovu chorobu.

Podrobili ji testům

Jako důkaz jejích schopností se vědci rozhodli, že Joy podrobí několika testům – mezi několika lidmi dokázala přesně určit ty, kteří trpí touto chorobou, dále čichala ke 12 košilím, z nichž 6 patřilo lidem s Parkinsonovou chorobou a 6 zdravým lidem. Naprosto přesně dokázala určit ty, které nosili lidé s Parkinsonem. Díky Joy tak mohli odborníci určit více než 10 molekul spojených s Parkinsonovou chorobou. Svůj úspěch připisují právě Joy. Následně doufají, že na základě daných zjištění budou moci v budoucnu trénovat psy k vycítění těchto molekul.

Zdroj: faithpanda.com

Ve čtení článku pokračujte na další stránce