Zimní turistika a sportovní móda

Zimní turistika – to je výborná prevence onemocnění srdce a cév. Posiluje i svaly a klouby, podporuje dýchací a trávicí soustavu a upravuje hmotnost. Zimní příroda a pohyb mají blahodárné účinky na organismus – posilují fyzické i duševní zdraví.

Kdo si chce zlepšit kondici a pohyblivost a udělat něco pro své zdraví, ten nezahálí ani v zimě. Chůze patří k nejbezpečnějším druhům pohybu a turistika k nejoblíbenějším sportovním aktivitám, a to během celého roku. Zimní turistika dodává energii – prospívá nejen tělesné kondici, ale i duševnímu zdraví. Na zimní turistické výlety si však nezapomeňte připravit přiměřeně velké turistické batohy, ideálně z lehkých materiálů, do kterých se kromě svačiny vejdou i základní hygienické potřeby a náhradní oblečení.

Sportovní oblečení a obuv

Hlavním poznávacím znakem pohodlné sportovní módy jsou speciální funkční materiály. Současná sportovní móda dává přednost kvalitním materiálům a praktickým střihům, jelikož každý kousek oděvu má pro turistu velký význam. Od materiálu přes střih až po barvu. Proto sportovní oblečení a obuv na zimní turistiku vybírejte uváženě. Turistické bundy dámské i pánské by měly být zateplené a nepromokavé, a stejně tak i kalhoty. Kalhoty by měly turistovi umožňovat přirozený pohyb, ale neměly by být příliš volné – a ani příliš těsné. Zimní turistická obuv by zase měla být dostatečně hřejivá a také správně tvarovaná, pružná a vzdušná. Dobré je, když má nejen vhodný střih, ale i antibakteriální vlastnosti. Skvělým tipem je obuv Salomon Speedcross, která výborně chrání nohy při delší chůzi i v mrazivém počasí. Je ohebná i měkká, má dobrou trakci na různých druzích povrchu a poskytuje sportovci dobrou rovnováhu i při namáhavějších pěších výstupech. Mít vysoké nároky na kvalitu sportovního oblečení a obuvi se vyplatí, protože dobré oblečení a obuv turistovi chůzi nejen zpříjemní, ale i usnadní.

Jak si chůzi usnadnit?

Pravidelná chůze v přírodě utužuje zdraví a regeneruje celé tělo. Proto si poslední dobou získává stále více příznivců – ve všech věkových kategoriích. A v současnosti se mezi turisty stále větší oblibě těší i styl nordic walking – severská chůze, při které sportovec používá speciální hole, vyrobené z pečlivě vybraných materiálů. Takové turistické hole maximálně zpříjemňují a usnadňují chůzi v horském terénu. Toto sportovní vybavení je turistům k dispozici buď v pevné délce, nebo s možností délku nastavit. Vedle speciálně tvarované rukojeti, která se velmi pohodlně drží, má také na konci kovový hrot s gumovou koncovkou, který se snadno zaboří i do tvrdšího podkladu.