Změny na rukou naznačující vážná zdravotní onemocnění. Varovat mohou i zanedbatelné příznaky

Může lékař identifikovat vážné zdravotní problémy tím, že se jednoduše podívá na vaše ruce? V některých případech ano, protože ruce často odrážejí onemocnění kůže, kloubů nebo dokonce srdce. Dejte si pozor na tyto příznaky. Pokud některý z nich na své ruce objevíte, ihned navštivte lékaře.

Vyrážka na dlani nebo zápěstí

Malé červené pupínky na spodní části ruky často naznačují alergii na nikl. Citlivost kůže na tento kov je jednou z nejčastějších příčin alergické kontaktní dermatitidy. Existuje mnoho předmětů vyrobených z niklu, se kterými přicházíme do styku každý den, od šperků až po elektronická zařízení. Malé množství kovu se nachází i v potravinách, jako jsou fazole, čokoláda, arašídy a sója.

Necitlivost a brnění v rukou

U mladých lidí bez prokázaných zdravotních problémů necitlivost rukou často naznačuje syndrom karpálního tunelu. Lékař může doporučit elektromyogram, který detekuje poškození nervů nebo svalů.

Odlupování kůže, zarudnutí nebo pupínky s hnisem

Šupinky a přetrvávající odlupování kůže, zejména v kombinaci se zarudnutím nebo bílými pupínky s hnisem na rukou, často svědčí o psoriáze. Dalšími možnými příznaky psoriázy jsou změny na nehtech, jako je například žloutnutí.

Bledost a modřiny na prstech

Když prsty zblednou, a ještě se na nich objeví modřiny jako reakce na nízké teploty nebo silný stres, pak je diagnóza téměř vždy Raynaudův syndrom. Syndrom nepředstavuje žádné zdravotní riziko a je výsledkem dočasného snížení přívodu krve do prstů, a to buď na rukou, nebo na nohou. Kromě změny barvy kůže je syndrom charakterizován dalšími příznaky, jako je necitlivost, lokální pokles teploty a bolest.

Bolest, ztuhlost a otoky kloubů na prstech

Zejména u žen jsou bolest, zánět a omezení pohyblivosti prstů na rukou příznaky svědčícími o zánětlivých onemocněních, jako je revmatoidní artritida, psoriatická artritida, lupus, vaskulitida (zánět cév), sklerodermie (onemocnění pojivových tkání) nebo dermatomyozitida (onemocnění kůže a svalů). Otoky na rukou mohou dokonce naznačovat zánětlivé onemocnění střev, jako je Crohnova choroba a ulcerózní kolitida.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Health.com, Thehealthy.com