Změny prsou, které by žádná žena neměla ignorovat. Co je v pořádku a co už vyžaduje pozornost

Jak stárneme, přicházejí určité změny na našem těle. Zatímco jsou jedny naprosto v pořádku, jiné bychom neměli brát na lehkou váhu. Například změny ženského poprsí – s věkem jsou zcela normální, ale některé mohou značit vážná onemocnění. Včasná detekce nemoci má zásadní význam pro účinnou léčbu. Abychom mohli rozlišit, jaké změny bychom neměli ignorovat, je třeba si nejdříve představit, co je u ženského poprsí přijatelné.

Zde jsou změny, kterých se u svých prsou nemusíte obávat.

Strie

Strie jsou zpravidla výsledkem hubnutí nebo těhotenství, ale mohou se objevit na pokožce i v rámci procesu stárnutí, zejména na břiše, stehnech, pažích, prsou, bocích a hýždích. Se snížením hladiny hormonů se může také snížit pružnost pokožky.

Bradavky směřující dolů

Gravitace bohužel nešetří nic a nikoho. S postupem času sestupují i prsní tkáně, což má za následek bradavky směřující stále více dolů. Pokud má některá žena větší prsa nebo nadváhu, je pravděpodobnější, že tento proces zaznamenají dříve než jiné ženy.

Zvětšující se vzdálenost mezi prsy

Estrogen je zodpovědný za pevná prsa, takže pokud se hladina tohoto hormonu v těle sníží, prsa ztrácí svůj tvar. Pojivová tkáň je stále více nahrazována tukovou a zdá se tak, že se od sebe prsa vzdalují.

Podezřelé změny, které stojí za to konzultovat se svým lékařem.

Tvrdé hrudky

Nejdříve je potřeba si říct, že většina hrudek vyskytujících se v prsou nemusí být nutně zhoubná. Ovšem v každém případě je vždy lepší se trochu bát a nechat se důkladně vyšetřit než stav ignorovat.

Bolest na hrudi

Rakovina prsu jen zřídka způsobuje bolest, ale ve své agresivní formě se tak může stát. Pokud bolest nezmizí nebo dokonce zesílí, je to více než podezřelé.

Výtok z bradavek

Pokud si všimnete pravidelného výtoku z bradavek a jste si jistá, že nejste těhotná ani nekojíte, ihned vyhledejte pomoc odborníka.

Každé ňadro je jiné

Obecně je velice vzácné, aby měl někdo dokonale symetrická prsa, ale pokud se najednou jedno prso stane výrazně větším než to druhé nebo některá jeho část vypadá otekle, vyhledejte lékaře.

Červené tečky

Může se jednat o známku zánětlivého karcinomu prsu. Ačkoli je tento typ rakoviny vzácný, neměl by být vyloučen jako jedna z možností.

Obrácená bradavka

Bradavka se může stočit dovnitř z několika důvodů, které mohou zahrnovat zánět nebo i rakovinu. Nezapomeňte se o tom zmínit svému lékaři.

Obrázky: Freepik