Co všechno rty prozradí o zdravotní kondici. Rudá barva není vždy známkou krásy

Naše rty obsahují více než milión nervových zakončení a jsou tak mnohem citlivější než konečky našich prstů. Z toho důvodu nám dokáží přinést několik varování, že v našem těle probíhají zdravotní problémy. Pokud rozpoznáme, co jaká změna na našich rtech znamená, můžeme identifikovat konkrétní potíže s naším zdravím.

Prasklý koutek

Může mít hned několik důvodů. Jedním z nich je, že se příliš často olizujete nebo se o rty správně nestaráte. Co se týká zdraví, je dost možné, že vám v těle chybí některé vitamíny a minerály, obvykle vitamín B2 a železo, nebo že je váš imunitní systém oslabený a tím snadněji dochází k poranění.

Suché a popraskané rty

Suché a popraskané rty mohou být způsobeny nedostatečnou hydratací nebo stresem či alergiemi. Pijte více vody a používejte balzám na rty.

Puchýřky

Nejčastěji se vyskytují v důsledku virové infekce (herpes), ale také se může jednat o alergii na některé potraviny.

Zarudlé okolí rtů

Může se jednat o jev známý jako periorální dermatitida, jejíž příčinou je pravidelné olizování rtů nebo používání fluoridové zubní pasty, parafínových krémů nebo kosmetiky obsahující steroidy.

Vrásky nad horním rtem

Pokud si všimnete, že se vám kolem horního rtu objevuje čím dál tím více malých vrásek, může se jednat o fyzické i emocionální příčiny. Zvyky jako pití brčkem nebo kouření také nepřispívají ke zlepšení situace.

Změna barvy

Modré rty naznačují nedostatek kyslíku a špatný krevní oběh. Podobný příznak můžete zaznamenat i na prstech u rukou či nohou. Bílé, bledé rty svědčí o anémii.

Oteklé rty

Známka alergické reakce, například při používání nevhodné kosmetiky nebo po konzumaci některých potravin.

Černé tečky a skvrny

Tento jev může mít hned několik příčin, které bychom rozhodně neměli ignorovat. Černé tečky a skvrny se mohou vyvinout v rámci hyperpigmentace nebo i dlouhodobého pobytu na slunci. Také ale mohou naznačovat rakovinový stav, proto stojí za zvážení brzká návštěva lékaře.

Obrázky: Freepik