Známky toho, že je vaše tělo dehydratované a může snadno onemocnět

Voda je nezbytnou složkou pro naše přežití. Tvoří přibližně 75% těla kojenců, 60% těla dospělého člověka a asi 71% zemského povrchu je pokryto vodou. Není tedy náhodou, že je označována za životadárnou tekutinu a je tak hojně rozšířenou v přírodě. Je přítomna v každé buňce našeho těla a plní nespočet funkcí. Pokud je tedy rovnováha vody v našem těle narušena, může to znamenat ošklivé důsledky, jež se vyznačují následujícími příznaky.

Bolest hlavy

První projevy nedostatku vody se projeví v podobě bolestí hlavy a závratí, které jsou výsledkem poklesu tekutiny a kyslíku kolem mozku.

Špatná nálada a paměť

Mozek je tvořen ze 73% vodou, takže jakákoli větší ztráta může mít veliký dopad na naši paměť i změny nálad.

Problémy s dechem a ústy

Správný příjem vody pomáhá udržovat normální úroveň slinění v ústech, což pomáhá zabránit růstu škodlivých bakterií. Ztráta vody vede k vysychání ústní dutiny a tudíž i zápachu z úst.

Potíže s trávením a zácpou

Dehydratace může způsobit problémy se zažíváním. Pohyby střev klesají, stolice se tak stává tuhou a těžkou, což může vést k zácpě.

Abnormální pocity hladu

Dehydratované tělo vysílá do mozku spoustu signálů, včetně pocitů žízně, což může mít za následek hlad, který nemusí vůbec souviset se skutečným hladem.

Barva moči

Častost močení, barva a množství moči také hodně vypovídá o úrovni hydratace. Pokud je zbarvení moči tmavé a vyprodukujete jí jen malé množství, je potřeba zvýšit příjem čisté vody.

Klouby

Dostatečné pití vody je důležité i pro naše klouby. Bolesti kloubů tedy mohou být jedním z ukazatelů dehydratace.

Únava

Pouhé 2% snížení obsahu vody v lidském těle může být příčinou abnormální únavy.

Bolest zad

Ledviny jsou orgánem, který filtruje veškeré tekutiny v těle. Pokud nebudete pít dostatek vody, vystavujete se riziku vzniku ledvinových kamenů.

Suchá a popraskaná pokožka

Pamatujte si, že kůže je největším orgánem našeho těla, je tedy důležité, aby byla dostatečně hydratovaná. V opačném případě bude suchá, popraskaná a plná vrásek. Místo pořizování nespočtu kosmetických hydratačních přípravků popřemýšlejte o zvýšeném příjmu tekutin.

Obrázky: Freepik