Zničila vám skvrna od deodorantu oblíbené tričko? Zachrání ho sůl, ocet nebo vodka

Deodoranty a antiperspiranty jsou skvělým řešením při pocení, ale na druhou stranu jejich ochrana může zanechat nežádoucí stopy na našem oblečení. Proto jsme pro vás seznam několika šikovných domácích způsobů, jak se skvrn po antiperspirantech a deodorantech zbavit. Nejdříve je ale vyzkoušejte na malém kusu oblečení, abyste věděli, jak určité tkaniny reagují.

Sůl

Metoda, která se používá především na staré skvrny a je bezpečná jak pro bílé, tak i barevné oblečení. Vezměte trochu soli, navlhčete látku na postiženém místě a zasypte solí. Nechte tak 8 – 12 hodin působit, nejlépe přes noc. Poté opláchněte a přidejte další sůl. Lehce otřete hadříkem a vyperte v pračce tak, jak jste zvyklí.

Ocet

Namočte skvrnu do octa a nechte opět přes noc. Ráno prádlo vyperte. Ocet dokáže zachovat barevný oděv, vlnu i jiné přírodní tkaniny. S octem se raději vyhněte bílým oděvům, jinak hrozí zažloutnutí.

Citrónová šťáva

Citrónová šťáva dokáže skvěle odstranit čerstvé skvrny po deodorantu nebo antiperspirantu. Několik kapek šťávy vymačkejte přímo na skvrnu a nechte asi 5 – 10 minut. Následně ručně opláchněte v teplé vodě.

Přípravek na mytí nádobí

Přípravky na mytí nádobí mohou odstranit silně zašlé skvrny, včetně skvrn od deodorantu a antiperspirantu. Naneste na ně trochu mycího přípravku na nádobí, lehce otřete a nechte 30 minut. Poté opláchněte.

Vodka

Vodka je velmi účinná na bílé skvrny na tmavém oblečení. Nalijte proto trochu vodky na skvrnu a počkejte několik minut. Účinky se objeví téměř okamžitě. Někdy je dobré nechat vodku působit o něco déle, ale dejte si pozor, aby to nebylo více jak jedna hodina. Opláchněte.

Tekutý amoniak

Tekutý amoniak je skvělý pro čištění silně znečištěného oblečení. Chcete-li tedy odstranit bílé skvrny z oděvu, smíchejte tekutý amoniak a vodu v poměru půl na půl. Navlhčete postižené místo a po několika minutách opláchněte.

Směs peroxidu vodíku, jedlé sody a mycího prostředku na nádobí

Směs odstraní staré skvrny i nepříjemný zápach. Smíchejte 4 PL peroxidu vodíku, 1 ČL mycího prostředku na nádobí a 2 PL jedlé sody. Naneste na skvrnu a vyčkejte několik hodin. Poté vyperte, jak jste zvyklí.