Ztratili jste během nemoci COVID-19 čich? Získejte ho zpět pomocí neinvazivního tréninku

Souvislost mezi ztrátou čichu a chuti a nemocí COVID-19 existuje již od začátku pandemie. Nový typ koronaviru dosud infikoval více než 100 milionů lidí na celém světě. Z toho až 60 % z nich ztratila čich a chuť a 10 % má tyto příznaky dlouhodobě.

Ztráta čichu nebyla dříve široce analyzována

Pro její léčbu tak nejsou dostatečné klinické studie. Tým odborníků z různých zemí ale nedávno přezkoumal stávající údaje a indikace týkající se právě čichové ztráty způsobené nemoci COVID-19 a přišel dokonce s několika radami pro pacienty s tímto onemocněním.

Odborníci se dohodli na nejlepší metodě léčby, kterou je podávání vitamin A. Ten může pozitivně přispět k obnovení čichu. Kromě jiného také uvádějí, že steroidní léky nehrají užitečnou roli při obnově čichu, ale mohou eliminovat jiné problémy, jako je rýma, která blokuje nos a tím brání tomu, abychom dobře cítili.

Vědci poukazují na to, že nebyl proveden žádný test, který by se týkal jejich doporučení pro obnovení čichu. Jejich rady tak nejsou vědecky prokázané a vycházejí pouze ze současných zkušeností, které nasbírali během svého zkoumání.

Čichový trénink jako léčba pro pacienty s čichovou poruchou

Tato léčba má výhodu, že nepůsobí škodlivé vedlejší účinky pro ty, kteří ji používají. Je to procedura, která nevyžaduje léky na předpis, navíc je levná a můžete ji snadno provést v klidu doma. Mnoho studií ukázalo, že opakované krátké vystavení pachům může lidem pomoci při ztrátě čichu.

Pozitivní výsledky mají ti, kteří kvůli nachlazení a jiným virům ztratili čich. Stále ale není jisté, zda je tato metoda stejně účinná u pacientů s COVID-19. Jsou však vědecká podezření, že bude fungovat dobře. Klasickou metodou je použití čtyř specifických pachů:

  • Stroužek česneku
  • Růže
  • Citron
  • Eukalyptus

Použít ale můžete také jiné domácí produkty, které mají širokou škálu pachů. Vybrat si můžete jakýkoliv z nich, abyste si znovu vrátili čich. Vyberte si vůně, které se vám líbí. Citron a pomeranč, muškátový oříšek nebo čerstvé uvařená káva by ve vás měly čich znovu probudit. Najdete je doma a můžete si tento test kdykoliv vyzkoušet.

Cvičení pachu aktivuje nervové buňky

Nervové buňky pomáhají obnovit čich. Omezený výzkum ukázal, že můžete zaznamenat určité změny v oblasti mozku, aby se zjistil čich. Výše uvedené čtyři základní pachy je třeba nahradit každé tři měsíce čichového tréninku.

Výsledky ukázaly, že se tím dosáhne většího obnovení čichu. Čím déle bude trénink trvat, tím lépe. Nejsou vidět okamžité výsledky, a proto je dobré pracovat dlouhodobě. Je to proces, který vyžaduje trpělivost a také vytrvalost. Každý, kdo ztratil čich nebo má čichovou poruchu, by se o svém problém měl zmínit před svým lékařem, a konzultovat s ním léčbu.

Obrázky: Freepik, Zdroj: Medicalnewstoday.com