Období po čtyřicítce. Změny, které jsou společné pro všechny ženy

Když mluvíme o ženách a pravidlech jejich menstruace, menopauzy, těhotenství atd., platí, že vlastně žádná pravidla nejsou. Každá žena je jiná. Ovšem existují některé obecné rysy, které potkají všechny představitelky něžného pohlaví, a to bez výjimky. Většinou je mohou očekávat v období po čtyřicítce.

Období po 40

Jakmile žena dovrší věk 40 let, začíná u ní probíhat premenopauza. Hormony se mění a některé změny v období po 40 jsou ukázkou změn, které uvidíte v příštích letech. Během tohoto desetiletí se vaše tělo připravuje na menopauzu, ke které v průměru dochází na počátku 50. roku věku.

Hormonální změny a období po 40

Hormonální změny se stávají určitým normálem pro vaše tělo. Ovulace je nepravidelná, můžete očekávat zpožděnou nebo dřívější menstruaci, což může znamenat i občasné silnější krvácení a bolesti. Premenstruační syndrom trvá déle.

Důležitý bod

Přestože menstruace po 40 může být nepravidelná, stále jste plodná. To znamená, že pokud se opozdíte o více než několik dní, možná si budete muset promluvit se svým gynekologem.

Pamatujte také, že menstruace obecně odhaluje hodně o vašem celkovém zdraví. Pokud se u vás vyskytnou neobvyklé příznaky, sdělte to svému lékaři. Stane-li se vaše menstruace náhle nepravidelnou nebo pokud zaznamenáte závažné změny v jejím množství, může se jednat o známku dysfunkce štítné žlázy, syndromu polycystických ovarií nebo jiného zdravotního problému.

Obrázky: Freepik, Zdroj: Positivethingsonly.com