Ztvrdlé a popraskané paty. Důvody jejich vzniku mohou překvapit

V létě máme tendenci věnovat zvýšenou pozornost péči o své tělo. Je to logické, shazujeme části oblečení, pevnou zakrytou obuv vyměňujeme za pantofle a sandále. Najednou zjišťujeme, že naše nožky nejsou tak hebké, jak bychom chtěli a na pohled vypadají velice nevzhledně a opotřebovaně. Spousta z nás si myslí, že popraskané paty jsou důsledkem dehydratace, a proto se snaží konzumovat co nejvíce čisté vody a oblast pravidelně promazávat. Příčin ale může být mnohem víc.

Nadváha

Nadváha způsobuje velký tlak na naše nohy a chodidla, takže kůže na patách začne nakonec praskat, zejména je-li suchá. Je tedy důležité, abyste se svou tělesnou hmotnost snažili co nejvíce přiblížit normálu. Nadváha a popraskaná kůže mohou být navíc příznaky cukrovky.

Nedostatek vitamínů

Pokud tělu chybí vitamíny, pokožka začne vysychat. Jezte co nejvíce potravin bohatých na vitamíny A, B3, C a E, zinek a omega-3.

Nevhodná obuv

Otevřené boty, pantofle, sandály a žabky neposkytují nohám dostatečnou oporu. Noste boty, které drží nohy rovnoměrně nebo vyhledejte odborníka, který vám doporučí obuv odpovídající tvaru vašeho chodidla.

Menopauza

Po menopauze se spousta žen potýká s popraskanou kůží, nejen na nohách. Navštivte dermatologa, který vám doporučí speciální krém k léčbě popraskané kůže.

Dlouhodobé stání na jednom místě

Pokud stojíte příliš dlouho na tvrdém povrchu nebo na vysokých podpatcích, vaše paty dostávají zabrat a snadno praskají. Zkuste si nohy občas procvičit.

Příliš horká voda

Sprchujete-li se v příliš horké vodě nebo se koupete v horké lázni, nohy snadno vyschnou a popraskají. Řešení je snadné, horká voda je pro pokožku vždy špatná, vysušuje ji, takže se zkuste trochu otužovat a z horké vody přejděte na teplou a poté vlažnou.

Obrázky: Drfarrahmd