Říká se, že oči jsou oknem do duše a něco na tom rozhodně je. Očí dokážou prozradit, zdali je někdo unavený, v jakém emocionálním stavu se nachází, je-li šťastný nebo smutný či naštvaný. Co se však ukázalo jako nové, že oči mohou být i ukazatelem inteligence. Studie ukázala, že lidé s velkými zorničkami jsou inteligentnější než lidé s menšími.
Role zorniček
Zornice jsou otvory před čočkami, které jsou zodpovědné za množství světla dopadajícího na sítnici a chrání vnitřek očních bulv před nadměrným světlem. Průměr zornic je 3 až 9 mm a mění se v závislosti na několika faktorech-osvětlení, svalové kontrakce, věk nebo emoce. Někteří lidé věří, že se zorničky mohou začít rozšiřovat, když vidíme něco atraktivního.
Známka nadprůměrné inteligence
Studii provedli vědci na skupině více než 500 lidí ve věku 18 až 35 let v Atlantě. Výzkum se týkal 3 hlavních prvků, které jsou determinanty kognitivních schopností-fluidní inteligence (určená biologickými a genetickými faktory), kontrola pozornosti a pracovní paměť (krátkodobá).
Fluidní inteligence je především uměním řešit extrémně přetrvávající problémy díky znalostem, které v tuto chvíli máme. Aby vědci určili její úroveň, podrobili účastníky specifickým testům. Vědci si všimli, že ti, kteří dosáhli nejvyššího skóre, měli větší zorničky než ti, kteří dopadli v testu hůře.
V budoucnu se vědci rozhodli prozkoumat kontrolu pozornosti, což je schopnost soustředit se na daný úkol bez ohledu na rozptýlení. V jednom úkolu byly subjekty požádány, aby rychle identifikovaly písmeno, než zmizí, a snažily se ignorovat blikající hvězdu, která se objevila na obrazovce. Jak se ukázalo, nejlepších výsledků opět dosáhli lidé s větší zornicí.
Nakonec účastníci dostali testy, které změřily jejich schopnost zapamatovat si informace v průběhu času. Výsledky opět ukázaly, že krátkodobá paměť korelovala s velikostí zornice.
Jak si tyto výsledky vysvětlit?
Jak vysvětlit tento jev, který by představoval vztah mezi velikostí zornic a IQ? Zorničky jsou propojeny s jádrem mozkového kmene, který se podílí na regulaci stupně mozkového vzrušení, REM spánku a některých autonomních funkcí (např. termoregulace). V podstatě platí, že čím funkčnější je, tím větší jsou zornice.
Úvodní obrázek: Shutterstock, ZDROJE: scientificamerican.com, sciencedirect.com, sciencedirect.com